Cheetahs a Southern Kings míří do Evropy

Celtic Rugby a South African Rugby Union potvrdili, že Cheetahs a Southern Kings se v příští sezóně 2017/18 připojí k rozšířené souteži PRO12 s novým názvem respektující nový počet týmů PRO14.

Na začátku července oznámila SA Rugby v Kapském městě, že oba dva týmy odstupují ze soutěže Super Rugby. Důvodem byl požadavek Super Rugby (SANZAAR) na snížení počtu účastníku souteže z 18 na 15.

Super Rugby bude v příštím roce složena ze 4 týmů z Jižní Afriky, 4 týmů z Austrálie, 5 týmů Nového Zélandu, a jednoho týmu z Argentiny a Japonska.

Cheetahs a Southern Kings se připojí k PRO14 a ta bude nyní složena z týmů obou polokoulí a stává se tak takřka celosvětovou soutěží.

Nový formát:

Nové týmy znamenají rozdělení soutěže na dvě konference, jelikož stávající ligová struktura soutěže nevyhovovala novému počtu týmů s účastí týmů z jižní polokoule.

* Každá konference obsahuje 7 týmů a stejný počet týmů z každé unie (SA, SRU, IRFU, WRU, FIR)
* Každý tým odehraje 21 zápasů
* Každý tým odehraje minimálně jedne zápas se včemi účastníky soutěže
* Všechna „Derby“ (tedy utkání se soupeřem ze stejné země) zůstávají jak jsou
* Italské, skotské a jihoafrické týmy odehrají další „Derby zápasy“ (např. Edinburgh bude hrát s Glasgow Warriors třikrát)
* Guinness PRO14 playoff finálová série bude obsahovat čtvrtfinále – šest týmů se kvalifikuje do vyřazovací části (1-3 tým z každé divize)
* Nejlepší tři (evropské) kluby z každé konference se kvalifikují do Champions Cup (nejlepší tým ze této šestky do finále jde do finální části Champions Cupu)

Konference A

Munster (IRFU)
Ospreys (WRU)
Glasgow Warriors (SRU)
Cardiff Blues (WRU)
Connacht (IRFU)
Zebre Rugby Club (FIR)
Toyota Cheetahs (SA Rugby)

Konference B

Scarlets (WRU)
Leinster (IRFU)
Ulster (IRFU)
Edinburgh (SRU)
Benetton Rugby (FIR)
Dragons (WRU)
Southern Kings (SA Rugby)

Zdroj:

http://www.planetrugby.com/news/cheetahs-kings-join-expanded-pro14/

http://www.sport24.co.za/Rugby/SuperRugby/confirmed-cheetahs-kings-out-of-super-rugby-20170707