Nová česká extraliga od jara příštího roku

V okénku sportovního ředitele č. 7 z 6.10.2017 byla zveřejněna informace o plánované struktuře české extraligové soutěže na příští 4 roky.

Tomuto předcházela jednání za kulatým stolem se všemi zástupci extraligových týmů, kde se jednalo i o dalších variantách nastavení soutěží v ČR a výsledkem je struktura nové extraligy.

Krátké shrnutí formátu:
systém jaro – podzim
začátek soutěže – 3. víkend v březnu
konec soutěže – 28.10. finále extraligy na Národním stadionu
dvoukolový systém – tedy každý s každým doma a venku (7+7 zápasů v základní části)
čtvrtfinále: týmy 3. vs 6. a 4. vs 5. po základní části
semifinále: 1. a 2. tým vs vítězové čtvrtfinále – semifinále na 2 zápasy doma a venku
finále: vítězové semifinále
bez sestupu do nižší ligy
postup z nižší ligy na vyžádání

Ostatní informace:
ligová struktura na 4 roky
6 týdenní letní pauza
hrát se bude maximálně 3 po sobě jdoucí týdny (kola), poté bude následovat pauza (např. reprezentační)

Po nějaké době, kdy extraligová soutěž neměla úplně pevný formát se tímto do českého ragby dostává systém. Ať již jste příznivci nebo odpůrci formátu jaro podzim a dalších změn, je nutné v prvé řadě říci, že struktura roku předložená vedením unie má jistou logiku, směr, posloupnost a vizi. To, jak se je podaří naplnit, ukáže čas.

Silná domácí soutěž – formát extraligy by měl podpořit základní cíl vedení českého ragby a to vytvoření kvalitní domácí soutěže, která bude zdrojem hráčů pro českou reprezentaci. Ta by se měla v budoucnosti prosadit v mezinárodní konkurenci a bojovat o kvalifikaci na RWC.

Nový profesionální tým Olympu v extralize určitě zvýší kvalitu a popularitu soutěže a společně s projekty Dukla a Národní centrum reprezentace bude nabízet talentovaným hráčům podmínky a podporu v jejich dalším sportovním růstu.

Systém uzavřené soutěže – vzhledem k situaci v českém klubovém ragby, kde je počet silných klubů s dostatečnou hráčskou základnou a rozvinutým systémem mládeže omezený a navíc i celkový počet českých a moravských klubů není velký, nemá smysl hrát standardní postupovou a sestupovou soutěž z prostého důvodu, nemá kdo postupovat (nikdo nechce) a kdo sestupovat (například když bude mít silný klub slabší rok).

A pokud se situace v klubech v budoucnu zlepší, a nejvyšší soutěž budou chtít hrát tradiční kluby jako Havířov, Mariánské Hory, Petrovice, Bystrc, Přelouč nebo další kluby, nabízí se extraligu rozšířit.

Celkem je k dispozici přibližně 25 hracích týdnů ročně – podle plánu od posledního víkendu v srpnu do posledního víkendu v říjnu a od třetího víkendu v březnu do konce června, což je celkem dost místa pro případné rozšíření ligy, pro reprezentační pauzy, nebo další přátelská či jiná utkání.

Playoff extraligy je složeno systémem předkola, kdy pátý a šestý tým bude mít možnost vyzvat týmy na třetím a čtvrtém místě, které budou mít výhodu domácího hřiště. Dva vítězné týmy postoupí do semifinále, kde se utkají s nejlepšími týmy základní části, které budou odpočívat a připravovat se na semifinále. To bude dvoukolové, což možná nebylo nutné vzhledem k tomu, že i čtvrtfinále i finále je na jeden zápas. Jelikož finále se hraje na Národním stadionu, tak první a druhý tým nasazený rovnou do semifinále ztrácí v semifinále výhodu domácího hřiště.

Online vysílání je něco, co je pro fanouška ragby u nás zásadní věc, mít například komentovaný ragbyový zápas na obrazovce třeba v sobotu večer (Saturday nights, tedy v hlavním vysílacím čase) by bylo určitě něco, co by mohlo mít významný dopad především pro popularizaci tohoto sportu v České republice.

Těšme se tedy na čtyři roky se stabilní osmi-týmovou nebo širší extraligou a spoustou skvělých ragbyových soubojů nejen na hřišti, ale také u obrazovek. Ragby zdar!

[fbcomments]