Portugalsko vs Česká republika 45-12, cesta kvalifikací na Světový pohár skončila

Druhé utkání české reprezentace v nové sezóně skončilo porážkou. Zápas s Portugalskem byl nejen střetnutím týmů v třetím evropském výkonnostním koši, v soutěži Europe Trophy (po Six nations a Championship), ale také kvalifikačním utkáním o postup na Světový pohár v Japonsku 2019.

Zápas se nevyvíjel dobře už od samého začátku, už v páté minutě prohrával český výběr 10-0 po trestném kopu a pětce s prokopem. Když se český tým v šesté minutě dostal po hrubé chybě portugalského týmu před pětkovište a Graig Kolařík položil pětku, zdálo se, že by se dalo s portugalci hrát.

Nicméně portugalský tým byl zejména rychlostně velmi dobře vybaven a proměnil v obou poločasech tři pětky.

Druhá pětka českého týmu přišla v 66. minutě opět po hrubé chybě portugalců a proměnil ji další krajánek v českém národním týmu Athony Kent.

Poslední položená pětka portugalců padla v nastaveném čase a konverze ukočila utkání za konečného stavu 45-12.

Je určitě spousta věcí, které se dají hře národního týmu vytknout, ale je nutné si také uvědomit, že Portugalsko je velmi kvalitním soupeřem a v posledních deseti letech hrálo nejen Světový pohár v roce 2007, ale celou dobu se pohybovalo mezi nejlepšími týmy Evropy (až na výpadek v roce 2016, kdy sestoupilo do souteže Europe Trophy).

TK: Rodrigues

Česká republika: 1 Kent Anthony, 2 Hodek Matous, 3 Sťastný Pavel, 4 Hošek Dan, 5 Trefný Robert, 6 Havel Vojtěch, 7 Faktor James, 8 Loutocký Marek, 9 Šimák Marek, 10 Kučera Jan, 11 Stárka Daniel, 12 Berounský Karel, 13 Čížek Jan, 14 Cimprich Martin, 15 Kolarik Craig
Náhradníci: 16 Caldaroni Emilio, 17 Mára Vojtěch, 18 Havlíček Martin, 19 Olbrich Jan, 20 Křižánek Michal, 21 Froněk Albert, 22 Čížek Petr, 23 Dali Samet
Hlavní trenér: Phil Pretorius

Tabulka soutěže napovídá i kvalitu soupeřů pro příští utkání. Švýcaři i holanďani budou velmi těžcí soupeři. Moldavsko by mělo být naopak týmem, kde by český tým body ztratit neměl. V tomto kontextu se jeví úvodní výhra nad Polskem jako velmi důležitá pro další setrvání v této výkonostní skupině.