Ostuda Rugby Europe v kvalifikaci na MS 2019

Skandál jako dům, uvádí rumunský server Pro Sport napadení rumunského rozhodčího Vlada Iordăchescu španělskými hráči po utkání evropského šampionátu Belgie – Španělsko, které bylo současně utkáním 5. kola evropské kvalifikace na RWC 2019.

Překvapivá porážka Leones v Bruselu 10:18 jim zmařila šance na přímý postup, nepřeskočili bodově Rumuny a postup si budou muset vybojovat v 6. kole kvalifikace.

Je ovšem s podivem, že federace Rugby Europe delegovala na utkání rumunské rozhodčí, když bylo jasné, že Rumuni jsou na výsledku zápasu zainteresováni a jejich rozhodčí budou ve střetu zájmů. Rozhodně nebudou zcela nestranní a neutrální, podvědomě budou přát více domácím Belgičanům.

Jak uvádí španělský sportovní deník Marca, byla žádost FER (Federación Española de rugby) o výměnu tria rumunských rozhodčích marná, odpověď z RE zněla, že rozhodčí byli na utkání delegováni už dávno a nic se nezměnilo. Záležitost je o to choulostivější, že prezidentem Rugby Europe je Rumun Octavian Morariu.

Už v průběhu zápasu byly strkanice mezi hráči a na závěr se seběhlo něco, co snad nikdo ani nepamatuje, regulérní fotbalová honička na rozhodčího. Zvláště aktívní byl rváček Pierre François Barthére, který se asi nejvíc angažoval v honičce na rozhodčího.

Ovšem několik hodin po zápase Španělé vystřízlivěli. Kapitán Jaime Nava se omluvil za zavrženíhodné události na konci utkání s Belgií: „Já jsem kapitán a musím se omluvit za pronásledování rozhodčího. To, co se stalo, neodpovídá sportovní etice a hodnotám ragby i našeho týmu.“

Španělská federace přesto nehodlá jen tak záležitost přejít a chce RU předložit video, které má doložit záměr rozhodčích španělský tým poškodit. Zvláště se zdůrazňuje, že rozhodčí si vždy při útočných akcích Španělů našel záminku k zastavení jejich akce, zatímco pro Belgičany byli při jejich útočných akcích překážkou jen bránící Španělé.

Rugby Europe pak k události vydala tento komunikát

K utkání mezi Belgií a Španělskem, které se dnes konalo v Bruselu, Rugby Europe sděluje, že vždy nasazovala nejvyšší standardy při výběru rozhodčích pro zápasy bez ohledu na úroveň soutěže. RE poskytla příležitost i nejlepším světovým rozhodčím.
Stejně jako u ostatních mezinárodních významných soutěží byli rozhodčí pro mistrovství Evropy jmenování kvalifikovanou nezávislou a neutrální komisí. Během turnaje byla nominace přezkoumána a potvrzena na základě výkonnosti rozhodčích.
Ceníme si toho, že zápasy jsou předmětem velkých emocí, ale bylo by nevhodné oficiálně komentovat událost dříve, než bude provedena obvyklá celková revize. To je obvyklý postup u každého zápasu.

Zdroj: Karel Gaman, http://havirov.rugby-cz.com/v3/cs/index.php?news=id&id=15214098042586&title=skandal-jako-dum

[fbcomments]