Problémy v evropské kvalifikaci na MS 2019 se kupí

Ostuda v zápase Belgie vs Španělsko, kde španělští hráči napadli bezprostředně po závěrečném hvizdu rozhodčí a stížnost španělské strany na rumunské rozhodčí nejsou jediné problémy, kterému Rugby Europe a World Rugby čelí.

Rusko 13-20 Španělsko

Stížnost ruské federace na vedení zápasu Rusko vs Španělsko, kde ruskému týmu nebyla uznána zcela regulérní pětka v 79. minutě, která mohla zajistit remízu, případně jiný výsledek, byla zamítnuta s odůvodněním, že rozhodnutí rozhodčího během zápasu je závazné a nelze ho měnit v po-zápasovém řízení.

Po tomto zápase Rusko ztratilo možnost dostat se na MS 2019.

Pokud uplatníme stejné pravidlo na zápas Belgie vs Španělsko, nebylo by možné formálně žádat o opakování zápasu z důvodu špatného rozhodování a vedení zápasu rozhodčími.

Tonžský rumun, rumunský fidžan

Sione Faka’osilea z Tongy reprezentoval Tongu v sedmičkovém ragby v roce 2011 a 2012 a nastoupil za tonžskou reprezentaci Rugby league v roce 2011-2013.

Podle pravidla 8.2 World Rugby tento hráč nemůže již nastupovat za jinou zemi, přestože v Rumunsku odehrál tři roky. Přesto jsme ho mohli vidět v kvalifikačním zápase proti Rusku.

V sestavě Rumunska najdeme ještě jeden podobný případ a to Eseria Vueti, bývalý reprezentant Fiji.

Následky mohou být pro Rumunsko zdrcující. Pokud porušilo pravidlo 8.2., mělo by být vyloučeno z kvalifikace a účasti na mistrovství světa v Japonsku v příštím roce.

Belgická prababička

Obdobný případ se eviduje také v reprezentaci Belgie. V zápase proti Německu nastoupil hráč Victor Paquet, francouz hrající v D2 PRO. Bývalý mládežnický reprezentant Francie (U19) je belgického původu po své prababičce.

Podle pravidla 8.2 World Rugby může hráč nastupovat za zemi původu svých rodičů a prarodičů, ale nikoliv praprarodičů, což je tento případ.

Paquet byl nominován i k inkriminovanému zápasu ze Španělskem, ale těsně před zápasem byl nahrazen Alexisem Cuffolem a v zápisu nefiguruje.

Diskvalifikace Belgie by mohla zajistit Španělsku kontumační body a přímý postup na šampionát.

Španělé z francouzské U20

Také ve španělském týmu se řeší případy neoprávněných hráčů – Mathieu Bélie a Bastien Fuster nastoupili v minulosti za francouzskou mládežnickou reprezentaci U20. World Rugby nyní řeší, zda došlo k porušení pravidel World Rugby.

Tahiti diskvalifikováno

Před několika dny bylo diskvalifikováno z kvalifikace na MS 2019 Tahiti a to právě z důvodu, že za její reprezentaci v zápase proti Cookovým ostrovům nastoupili neoprávnění hráči.

Tak bude určitě zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet stejný přestupek u mnohem zvučnějších týmů, jako například u Rumunska.

Further Repercussions Arise from European RWC Qualifiers

[fbcomments]