Petr Pořízek: „dlouhé fáze hry vyhovovaly spíše našemu týmu“

Český národní tým žen poprvé zvítězil v utkání mistrovství Evropy Rugby Europe Trophy XV. Pohled na průběh utkání od trenéra Petra Pořízka.

Jaké klíčové momenty tohoto utkání dovedly český tým k vítězství?

Petr Pořízek: Utkání bylo velmi těžké a vyrovnané. První půli jsme spíše bránili, i když jsme měli velice slibné šance. První klíčový moment byl, když holky dostaly pětku. Od tohoto okamžiku holky zařadily dvojku a hra z naší strany byla rychlejší. Švýcarky měly velký problém nás bránit. Útok začal hrát více kolektivně a objevovaly se situace, které jsme nacvičovali. Po jednom takovém útoku a následném výborném průniku Terezy Haffnerové jsme se dostali do brankového území soupeřek. Po jednom z následujících rucků se dostal rychlý míč k naší útokové spojce Alexandře Zítkové a ta výborným průnikem mezi dvěma bránícími hráčkami srovnala stav na 5:5. Ve druhé půli se projevilo také to, že soupeřky nevyužívaly vůbec útočné kopy a nepředpokládaly ani u nás že je budeme využívat. Dva krásné kopy ve hře se podařily naší útokové spojce. Z jednoho jsme se dostaly z naší poloviny hřiště až před brankoviště soupeřek a z druhého kopu jsme daly opravdu nádhernou pětku, která rozhodla utkání. Soupeřkám nefungovala dobře zadní trojce (11, 15, 14) a toho jsme dokázaly využít.

Podle těsného konečného výsledky utkání je zřejmé, že na sebe narazili velmi vyrovnané týmy. Byly jsme v některé herní činnosti výrazně lepší než Švýcarky?

P.P. : Ano, jak říkáš oba dva týmy byly velmi vyrovnané. Ale i tak jsme byly v některých věcech lepší a to především ve hře za obranou, když se podařilo některé z našich hraček proniknout, bohužel byly situace, kde podpory nebyly dostatečně včas u hráčky s míčem a nemohli jsme zakončit akci pětkou. Myslel jsem si, a zároveň jsem měl malinko strach z útočné řady Švýcarek, že budou lepší. V první půli nic nesehrály, navíc náš útok výborně vystupoval směrem do předu, když bránil. Ve druhé polovině Švýcarky začaly vytvářet nějaké kombinace, ale nebyly vůbec nebezpečné, vše hrály moc daleko před obranou a naším holkám to nedělalo problém se jen posunout a zatknout hráčku s míčem. Naopak když jsme útočili my a podařilo se nám sehrát to na co jsme se připravoval, byli jsme velice nebezpeční. Z jednoho takové krásného útoku v první půli mohla skórovat Tereza Baťová, kde všechny útočnice splnily výborně svoji úlohu, bohužel ve finální přihrávce byl předhoz. Z dalšího útoku se po výborném podhození na našeho zadáka Danielu Ferugovou vytvořil prostor mezi vnější tříčtvrtkou a křídlem, té se podařilo vynést míč až na polovinu soupeřek, kde bohužel byla opět špatná přihrávka na jednu z jejich spoluhráček. Dále když hrál náš roj kolem rucků, stahoval na sebe dost Švýcarek, které měly problém holky skládat, především pak Kristýnu Plevovou.

Typickým obrazem hry byly často dlouhé herní fáze. Vyhovovalo to našemu týmy, který vypadal fyzicky lépe připraven? Došly Švýcarkám ke konci právě fyzické síly ?

P,P. : Popravdě jsem byl překvapený, že jsme na tom byli lépe než soupeřky. Čekal jsem, že herně tak i fyzicky budou lepším týmem díky tomu, že jejich soutěž je náročnější než ta naše a mají mnohem více týmů. Jde znát, že už je konec sezóny, fyzička není tak dobrá jako byla ze začátku sezóny. Ale u nás rozhodla kvalitní střídačka. Opravdu kvalitní. Například hračky první řady to měly opravdu těžké, protože Švýcarky nejen že měly velké a těžké hračky, ale byly velice silné v mlýnech. Musím vyzdvihnout Gabrielu Špačkovou a Dominiku Holčíkovou. Obě dvě nejsou zvyklé hrát na postu pilíře, ale musely na tomto postu nastoupit proti Švýcarkám. Zahrály a ustály to obě dvě naprosto skvěle. Dále, když jsme střídali na útoku vše fungovalo, tak jak mělo, holky dodržovaly vše a hru ještě více zrychlily. Musím říci, že jsme neměli 15 hrajících hraček a 8 hraček na střídání, my měly 23 hrajících hráček. Všechny podaly neuvěřitelný výkon. Dlouhé fáze hry vyhovovaly spíše našemu týmu. Švýcarky dělaly více chyb už po třetí a více fázích. My udrželi koncentraci mnohem déle.