Startuje „Rugby Europe Championship Men XV“

O nadcházejícím víkendu startuje  Rugby Europe Championship Men XV. Po věhlasném Poháru 6 národů, který začal minulý víkend je to druhá nejvyšší evropská soutěž v ragby 15.

Někdy také nazývaná jako 6 Nations „B“, protože ji hrají státy, které jsou nejvýše v evropském žebříčku mezi zeměmi, které se neúčastní Poháru 6 národu (6 Nations).  Tato soutěž je organizována evropskou ragbyovou federací RUGBY EUROPE a je také vedena jako oficiální mistrovství Evropy. Struktura evropských soutěží ragby 15 má celkem pět úrovní a nejvyšší úroveň s názvem „Rugby Europe Championship Men XV“ startuje o víkendu.

Úřadující mistři Evropy jsou Gruzínci. Český národní tým působí v současné době hned pod touto úrovní a to v soutěži Rugby Europe Trophy. Nejúspěšnějšími byly pro české ragby léta 2002 až 2008, kdy Češi dokázali strávit několik let Rugby Championship a užívali si utkání  s Gruzínci, Rumuny nebo Španěly.

Loňský ročník byl velice dramatický. Šlo v něm nejen o titul mistrů Evropy,ale také o přímý postup na světový šampionát 2019 do Japonska. Tým Gruzie měl místo na mistrovství světa již zajištěné z předešlého šampionátu a tak se prakticky hrálo o tom, kdo bude na druhém místě, které tak za Gruzínci zajišťovalo přímý postup. V celkové tabulce skončili na tomto druhém postupovém místě Rumuni, ale po neoprávněném nastoupení několika cizinců v týmech Rumunska a Španělska byly tyto týmy potrestány odečtem bodů a tak se tabulka měnila. Druhé místo tak získal tým Ruska, který si tak trochu překvapivě zajistil letenky do Japonska.

Soutěž startuje v sobotu 9. února a mistra Evropy budeme znát 17. března.