24. ročník Super Rugby odstartoval

Pro protinožce a konec konců i pro zbytek ragbyového světa skončilo roční čekání na Super Rugby, největší událost klubového ragby na opačné polokouli. Soutěž začala v pátek v 5:35 h. našeho času novozélandským derby mezi Chiefs a Highlanders.

Je zbytečné zdůrazňovat, že tato soutěž nemá ve světě obdoby, nejde totiž o klasické klubové týmy, jsou to v podstatě výběry regionů a v soutěži startuji na základě franšízy zakoupené u společnosti SANZAR (Jižní Afrika, Nový Zéland, Austrálie a Argentina).

Z hlediska historie je Super Rugby relativně mladou soutěží, zrodila se v roce 1996 jako Super XII, ale navázala na Super Six (1992) a Super 10 (1993-1995), byť tyto prvotní soutěže nespadaly pod SANZAR. Později se do soutěže zapojovaly další týmy a postupně přešla na název Super 14 a konečně Super Rugby s 18 týmy včetně argentinských Jaguárů a japonských Sunvolwes, ale to už bylo neúnosné a tak pro rok 2018 byly vyřazeny týmy Cheetahs a Southern Kings z Jižní Afriky (dnes oba hrají v evropské Guinness Pro 14) a australský Western Force. Soutěž se tak vrátila k patnáctce týmů.

V letošním roce nebude žádná červnová mezera pro obvyklé mezinárodní letní testy s ohledem na blížící se mistrovství světa v Japonsku, takže Super Rugby bude probíhat bez přestávky od poloviny února až do play-off v červnu a červenci.

Zdroj ZDE.

Výsledky 1. kola:

Chiefs 27-30 Highlanders

Brumbies 27-34 Rebels

Blues 22-24 Crusaders

Waratahs 19-20 Hurricanes

Sunwolves 10-45 Sharks

Bulls 40-3 Stormers

Jaguares v Lions