World Rugby představuje World League

Organizace World Rugby mění pravidla pro mezinárodní zápasy a plánuje zavést největší změnu v moderní historii mezinárodního ragby – dvanáctičlenou World League.

V podstatě nový formát bude nastaven tak, aby všech 12 zemí odehrálo jeden vzájemný zápas s každým soupeřem v daném roce, semifinále a finále se bude hrát na konci kalendářního roku. Tento formát má začít platit v roce 2020.

12 zemí, které se mají účastnit nové soutěže, budou země Six Nations – Anglie, Francie, Itálie, Skotsko, Irsko a Wales – a aktuální Rugby Championship – Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Argentina – plus Japonsko a USA, které budou připojeni k Rugby Championship.

Nebude existovat žádný postup nebo sestup a soutěž bude uzavřená, což znamená, že týmy jako Fidži, Samoa a Tonga budou vynechány (po dobu nejméně 10 let). Pro evropské týmy jako Gruzie, Rumunsko nebo Španělsko platí totéž.

Vše odstartuje v lednu 2020 turnajem Six Nations, další „test matche“ a mezinárodní sezóna odstartuje v červenci. Rugby Championship se bude hrát od srpna. Čtyři nejlepší týmy pak budou hrát semifinále a finále na severní polokouli.

Tato změna má více obchodní charakter nežli sportovní a bude zajímavé sledovat, jaká bude reakce ragbyové veřejnosti – například vyjádření kapitána All Blacks Kierana Reada nebo Johnnyho Sextona a Owena Farrella.

Hlavní body:

  • 12-tým World League od roku 2020
  • Japonsko a USA se připojí k Rugby Championship (Jižní Afrika, Austrálie, Nový Zéland, Argentina)
  • Six Nations beze změny (Anglie, Wales, Irsko, Skotsko, Francie, itálie)
  • Smlouva v hodnotě 10-14m $ ročně pro každou zemi
  • Pacifické ostrovní státy jako Tonga, Samoa a Fiji a evropské země „druhého sledu“ mimo program

Zdroj ZDE.