Jak jsme málem porazili Nizozemce

Reportáž Tomáše Řezáče – Ragbyoví fanoušci se po delší zimní odmlce konečně dočkali. V sychravém počasí na hřišti RC Tatra Smíchov v sobotu 16. března odehrála česká ragbyová reprezentace další zápas z cyklu Rugby Europe Trophy. Tentokrát s Nizozemskem.

Český tým čekal na úvod nového kalendářního roku těžký soupeř. Nizozemsko totiž v předešlých čtyřech utkáních prohrálo pouze s favorizovaným Portugalskem, se kterým navíc sehrálo vyrovnanou partii.

Přestože čeští ragbisté po delší zimní přestávce neodehráli ještě žádné soutěžní utkání, žádná nerozehranost na nich nebyla znát – naopak. Od prvních minut bylo zřejmé, že se body pod Strahovem nebudou rozdávat zadarmo.

Bohužel hned v úvodu utkání, při prvním kontaktu s míčem, se ke smůle českého týmu zranil zkušený druhořadník Marek Loutocký a musel být střídán.

Český tým se od prvních minut prezentoval aktivní hrou, která i díky deštivému počasí přinutila hostující hráče k individuálním chybám, nejčastěji předhozům. Snahu týmu ve 12. minutě utkání bodově zužitkoval rváček James Faktor dokončením akce kapitána Vojty Havla, který individuálně přešel přes tři hráče, aby následně v pádu vybídl ke skórování právě krajánka národního týmu. Následná konverze Jana Čížka nebyla úspěšná.

Jestliže nizozemským hráčům činil častý problém mokrý balón, na straně českého týmu to byla častá provinění při čištění míče v rucku. Bohužel z pohledu českého týmu byly tyto prohřešky trestány trestnými kopy, kterými se Nizozemci systematicky posouvali k brankovišti českého týmu. Nizozemci svou aktivitu přetavili v první body v probíhající 19. minutě, kdy položenou pětku potvrdili i úspěšnou konverzí. Stav 5:7 pro Nizozemce.

Český tým odpověděl záhy. Ve 23. minutě nejlepší sedmičkový hráč roku 2018 Jan Čížek úspěšně proměnil nařízený trestný kop a vrátil vedení českému týmu. Utkání se následně proměnilo v boj o každý metr. Nizozemci byli za svůj tlak odměněni ve 33. minutě, kdy úspěšně proměnili trestný kop a vzali si vedení v utkání zpět.

Konec poločasu pak patřil opět Nizozemcům, kteří po několika fázích rojem rozehráli míč do otevřené obrany a po pravém křídle položili svou druhou pětku v utkání. S úspěšně zahranou konverzí pak uzavřeli první poločas za stavu 8:17.

Rozhodčí ještě na konci poločasu posuzovali chování nizozemského hráče, který úmyslně šlápnul do obličeje českého hráče, za což byl dle pravidel potrestán červenou kartou. Český tým tak získal do druhého poločasu početní výhodu.

Tu hráči zužitkovali v 50. minutě, kdy Albert Froněk svou akcí a přesně načasovanou přihrávkou umožnil skórovat Janu Čížkovi, který položením „pod klacky“ vnesl do nizozemského sebevědomí známky nejistoty. Následným úspěšným prokopnutím stejnojmenný hráč ustanovil dosavadní stav utkání na 15:18 ve prospěch nizozemského týmu.

A bylo ještě veseleji. Marek Šimák, který se do reprezentace vrátil po podzimním zranění ruky, uplatnil svou šikovnost, když se pěknou individuální akcí v probíhající 56. minutě prosmýkl kolem bránících hráčů a položením vrátil vedení českému týmu. To ještě potvrdil Jan Čížek úspěšným kopem po pětce a národní tým znovu vedl 22:17.

Český tým i nadále neustával v aktivní hře a většinu času trávil v bezpečném odstupu od vlastní dvaadvacítky. Bohužel i nadále byla snaha českých hráčů zpomalována nařízenými trestnými kopy za nečistou hru ve skrumážích. To nakonec odnesla v 77. minutě velmi dobře hrající útoková spojka Richard Hřebačka, který za vykonaný prohřešek uviděl od italského rozhodčího žlutou kartu.

Nizozemci nařízenou příležitost využili nejprve k fantasticky zahranému pozičnímu kopu do autu, aby v následné akci pronikli až do brankoviště českého týmu, ze kterého byli napoprvé vytlačeni, jenže v poslední akci utkání k nemilosti českého týmu vyrovnali na 22:22 a následnou konverzí zvrátili konečný stav utkání na svou stranu.

Přestože český tým nakonec neudržel vedení a prohrál 24:22, jeho hráči si za předvedenou hru zaslouží velkou pochvalu. Nyní české ragbisty čeká náročné utkání v Portugalsku, kde se pokusí zabojovat o další body.