Jan Čížek: „Vítězství jsme měli na dosah.“

Rozhovor Tomáše Řezáče s českým reprezentantem Janem Čížkem. Během uplynulého víkendu potěšili čeští ragbisté domácí fanoušky předvedenou hrou nad favorizovaným Nizozemskem. Jak utkání hodnotí Jan Čížek?

Přestože utkání s favorizovaným Nizozemskem nakonec prohrál český tým 24:22, převládá spíš zklamání z porážky, nebo dobrý pocit z předvedené hry?

Jan Čížek: Hned po zápase jsem cítil velké zklamání. Vítězství proti Nizozemsku jsme měli určitě na dosah a uteklo nám opravdu o vlásek. S odstupem času si ale říkám, že jsem rád, s jakým nasazením a předvedenou hrou jsme se proti favoritu utkání předvedli.

V utkání byl český tým hodně trestán za nečistou hru v rucku. Je to herní aspekt, na který se budete v přípravě na Portugalsko hodně zaměřovat?

J.Č.: Ano, v druhém poločase bylo bohužel hodně trestných kopů proti nám, díky kterým se vždy soupeř dokázal kopem dostat na naši polovinu. Jsem si jistý, že v přípravě se na to zaměříme, abychom v Portugalsku kvůli těmto chybám nebyli zbytečně trestáni.

S Nizozemci jste drželi krok celý zápas a o výhru přišli až v samotném závěru utkání. Jak ty osobně vnímáš fyzickou připravenost českého týmu (s ohledem na soustředění v Nymburce atd.)?

J.Č.: Fyzická připravenost všech hráčů je dobrá. Většina kluků z týmu se každé ráno schází na tréninky na Dukle, kde se připravujeme formou běhání, posilovny a dovednostních her. Soustředění v Nymburce bylo už spíše jen o herních situacích a dovednostech.

Nyní Vás čeká těžké utkání v Portugalsku. Jak bude probíhat příprava v ČR a jak bude vypadat samotný přesun na zápas?

J.Č.: Tento týden jsou v plánu dva tréninky v úterý a ve středu. Následující den nás už čeká odlet do Portugalska, kde budeme mít, myslím, tak 2-3 tréninky na poslední vyladění herního plánu proti silnému soupeři.

Ještě se musíme ohlédnou za vyhlášením ankety Ragbista roku, kde jsi byl zvolen nejlepším sedmičkovým hráčem roku 2018. Co přesně pro tebe toto ocenění znamená a v čem spočívá kouzlo tvého úspěchu (máš nějaký speciální trénink kromě Dukly atd.)?

J.Č.: V loňském roce jsem odehrál pár dobrých turnajů 7s po Evropě (Petrohrad, ME Sarajevo) a to asi rozhodlo o mém vítězství  v anketě. Ragby 7s jsem měl vždy ve větší oblibě než 15tkové, proto si této ceny opravdu vážím. Jsem ten typ, co rád hraje s prostorem a dává body, tudíž je pro mě 7’s ideální.

Foto: Archív Jana Čížka