Zásadní změny v pravidlech ragby

Organizace World Rugby představuje návrhy změn pravidel, které mohou zásadně změnit průběh hry. Čtyři nová pravidla zamýšlí vyzkoušet po skončení Mistrovství světa v Japonsku 2019.

Řídící orgán World Rugby a Francouzská federace pořádali v Paříži třídenní sympozium, kde se diskutovalo zejména zdraví, bezpečnost hráčů a dopad pravidel hry na zranění hráčů.

Ve Francii mezi květnem 2018 a lednem tohoto roku zemřeli čtyři hráči a výzkum ukazuje, že závažnost zranění v profesionálním ragby roste.

Skupina World Rugby’s Law Review Group, které předsedá bývalý skotský rváček John Jeffrey, se sejde v květnu, aby zvážila všechny předložené návrhy.

Ty, které byly schváleny, mohou být zavedeny ve vybraných soutěžích na zkoušku od 1. ledna, a některé budou mít zelenou ve francouzských amatérských soutěžích.

Rugby Union „50-22“

Toto pravidlo je adaptací pravidla „40-20“, které platí v Rugby League. V podstatě umožňuje útočícímu týmu získat autové vhazování, pokud byl míč vykopnut z vlastní poloviny a odrazil se do autu v soupeřově dvaadvacítce. Podle současných pravidel získává míč a aut bránící tým.

Je to způsob, jak zkusit snížit počet čelních kolizí a otřesů spojených s otřesem mozku. Bránící tým bude muset bránit „50-22“ kopy a více hráčů se stáhne do zadního pole. To by vytvořilo více prostoru v obranné linii, snížilo by počet kolizí s velkým dopadem a podporovalo útočnou hru.

Přezkoumání udělení žluté karty

World Rugby chce diskutovat návrh používat televizní záběry k přezkoumání všech žlutých karet a pokud záběry ukazují, že incident vyžaduje červenou kartu, pak bude hráč vyloučen.

Více červených karet má posílit a zdůraznit disciplínu hráčů a dodržování pravidel, jejichž překračování vede ke zraněním protihráčů.

Snížení výšky skládky na pas hráče

Toto pravidlo bude nasazeno na zkoušku ve francouzských amatérských soutěžích v příští sezoně.

Mohlo by vést k rozvoji útočné hry, kdy hráč s míčem může přihrávat v kontaktu. Obranná linie bude muset umístit dva nebo tři hráče do zadního pole a uvolní se tak přední linie obránců.

Zakáz dvojité skládky protihráče

Ve francouzských amatérských soutěžích bude platit v příští sezóně. Opět se jedná o pokus o snížení kolizí s vysokým dopadem, zejména hity ve stylu rugby league, kde jeden hráč jde vysoko a druhý nízko na hráče s míčem.

Technický ředitel francouzské federace Rugby Federation (FFR) Didier Retiere řekl, že je přesvědčen, že tato pravidla zajistí lepší úroveň hry.

Zdroj ZDE.