V PRO14 se rozhoduje o tom, kdo si zahraje play off

V Guinness PRO14 se rozhodne o účastnících play off až v posledních dvou kolech. Leinster postupuje přímo do semifinále, jihoafričané už hrají jen o čest.

Ani po 19. kole, tedy dvě kola před koncem soutěže PRO14, není ještě rozhodnuto o všech účastnících play off. Jen tři týmy mají postup zajištěný, Leinster je jistým vítězem konference B, o první místo v konferenci A budou hrát Glasgow Warriors a Munster, jejich postup ale nikdo nemůže ohrozit. O zbylá dvě místa v konferenci B hrají čtyři týmy (Ulster, Benetton Treviso, Edinburgh a Scarlets), o poslední místo v konferenci A tři (Connacht, Cardiff Blues a Ospreys). V naději je tedy ještě polovina ze čtrnácti týmů v soutěži! Všechny čtyři irské provincie jsou na postupových místech, není na nich naopak žádný velšský zástupce. Jediný národ v této lize, jehož týmy už nemají šanci na postup, jsou Jihoafričané.

Mezi zvláštnosti bývalé keltské ligy, kterou nyní hraje pět národů ze čtyř zemí, patří to, že vítězové skupin postupují přímo do semifinále, zatímco týmy z druhých a třetích míst musejí sehrát i čtvrtfinále. Přímý postup o kolo dál než ostatní má zatím jistý pouze Leinster, i proto si dovolil postavit tým bez hvězd, když nenastoupili např. Sean Cronin, Ross Byrne, Garry Ringrose, Jordan Larmour a zraněný Johny Sexton.

Výsledky 19. kola

  • Glasgow Warriors 30 – 7 Ulster
  • Munster 45 – 21 Cardiff Blues
  • Cheetahs 14 – 31 Osprays
  • Zebre 5 – 6 Connacht
  • Scarlets 12 – 20 Edinburgh
  • Leinster 27 – 27 Treviso
  • Southern Kings 18 – 18 Dragons

Co bude následovat

Hitem příštího kola a dost možná i generálkou na finále bude zápas lídrů obou skupin Leinster – Glasgow. Ve většině zápasů půjde o body, které můžou rozhodnout o postupu do play off.

V Itálii se díky rozlosování možná dočkají pikantního posledního kola, ve kterém vítězství nebo prohra Benettonu Treviso v derby se Zebre v Parmě rozhodně o jeho postupu. Zebre budou v posledních dvou kolech hrát jen o čest.  Italské derby je ovšem nevypočitatelné, přesně před rokem Zebre své úspěšnější soupeře porazili. A jak si oba italské týmy stály v tomto kole? Zebre doma doslova darovali Connachtu čtyři body (viz Na vlastní oči). Tým Trevisa naopak ukázal, jak se má hrát, když o něco jde. Využil toho, že Leinster postavil něco jako B-team, a uhrál cennou remízu.

Na vlastní oči

Zebre doma dokázali zastavit všechny pokusy Connachtu o položení pětky. Přesto Connacht vyhrál a to pouhými dvěma trestnými kopy. Jack Carty tak zapsal všech šest bodů irského týmu, když až po zásahu rozhodčího u videa nebyla pro předhoz uznaná irská pětka. Zebre by k vítězství stačila konverze po jediné pětce zápasu. Edoardo Padovani ovšem před půlí minul a totéž zopakoval po přestávce z trestného kopu. Zoufalství Italů dovršil náhradní kopáč Guglielmo Palazzani, který se sebejistě přihlásil o míč, ale jeho trestný kop z padesáti metrů byl krátký. Výsledek 5 – 6 a tedy pouhých 11 bodů byl pro diváky zklamáním, přitom oba týmy předváděly hezkou rychlou a agresivní hru za hlasité podpory znalého parmského publika.

Postřeh z tribuny

Zebre vytáhli na Connacht tvrdou hru, především ve vlastní dvaadvacítce. Irové jsou na tvrdou hru také zvyklí a soupeře rozhodně nešetřili. Hodně času bylo věnováno ošetřování, jednou byl nařízen přezkum pro případný otřes mozku, i když hráč nebyl nijak viditelně otřesen. Přesto rozhodčí nesáhl po kartě.

Ostatně za 7 odehraných zápasů bylo v tomto kole PRO14 uděleno pouze 6 karet, to znamená méně než jedna za zápas. Pro srovnání, za čtyři zápasy prvního kola české první ligy rozhodčí ukázali 7 žlutých karet.