Senzace v PRO14: Všechny čtyři irské týmy budou v play off

Irové už mají jasno, všechny čtyři jejich týmy – Leinster, Munster, Ulster i Connacht – budou play off hrát, poté co Ulster sehrál zápas snů. Pátým týmem je skotský Glasgow. Jedno místo je pořád ještě neobsazené, nejblíže k němu má překvapivě italské Treviso. Postup Trevisa by byl nakonec asi největší senzací tohoto ročníku.

Zápasy 20. kola Guinness PRO14 se dají rozdělit čtyř skupin: 1. kde už šlo jen o čest, 2. kde mohl jen jeden z obou týmů získat body k postupu, 3. kde se hrálo o body do dvou různých skupin a oběma týmům šlo o play off, 4. kde se dva týmy přímo utkaly o postup. O nic už nešlo v zápase CheetahsDragons, který skončil výhrou domácího jihoafrického týmů nad hosty z Walesu.

V zápasech, kde jeden tým mohl získat body k postupu do play off, se překvapení nekonala. Oba papíroví favorité vyhráli za pět bodů. Ospreys si zaletěli do Jihoafrické republiky pro bezpečné vítězství nad Southern Kings s bonusovým bodem, není jim to však nic platné, protože už nemohou být výš než na čtvrtém místě. Scarlets doma Zebre nadělili výprask s nulou a teoreticky se ještě mohou dostat na třetí místo.

O body do dvou různých skupin se hrálo i v zápase lídrů obou skupin, o kterém se psalo jako o souboji titánů. Leinster a Glasgow Warriors už se spolu neutkali víc než rok. V PRO14 to bylo 3. listopadu 2017 (opravdu 2017, není to omyl, je to náhoda daná organizací soutěže), kdy vyhrál Glasgow doma 31 – 21, a 14. ledna 2018 v poháru mistrů, kdy naopak vyhrál Leinster 55-19. Nyní se čekalo, jaké týmy se proti sobě postaví, zda se budou elitní hráči šetřit na další zápasy. To bylo pravděpodobnější v případě Leinsteru, který má jistý postup z prvního místa přímo do semifinále. Toho mohl naopak využít Glasgow, který se o první místo na dálku přetahuje s Munsterem.

Leinster postavil výrazně silnější sestavu než minulý týden, nicméně také testoval hráče, kteří se vracejí po zranění, jako např. Robbie Henshaw. Hlavní trenér bojovníků z Glasgow Dave Rennie prohlásil „Chceme se otestovat proti nejlepšímu týmu v Evropě“ a postavil na hřiště až na jednu změnu stejný tým, který před týdnem jednoznačně přehrál další silný irský tým – Ulster. Skotům se to vyplatilo. Zápas byl stále vyrovnaný a po hodině hry se zdálo, že se domácí Leinster prosadí, pak ale série tří pětek Skotů určila jednoznačný výsledek v jejich prospěch.

Munster měl v tomto kole zdánlivě lehčí los než soupeři, postavil se Benettonu v Trevisu. A zatímco Benetton měl v základní sestavě až na jednu výjimku stejné hráče jako před týdnem v Dublinu proti Leinsteru, Munster nechal doma 11 hráčů z těch, kteří zahajovali hru před týdnem v Cardiffu. Do základu postavil veterány i mladíky z akademie. Už se zdálo, že Benetton opět využije slabší sestavy soupeře, vedl v půli o čtyři body, Munster pak ale zabral a ukončil šňůru vítězství Benettonu na domácím hřišti po osmi zápasech (včetně zápasů Challenge Cupu, kdy odtud bez bodu odjeli např. Harlequiness).

Ve dvou zápasech se proti sobě postavili soupeři ze stejné skupiny. Zde se nehrálo jen o čtyři či pět bodů za vítězství, ale i o to zabránit soupeři v jejich získání a tím ho odstavit z postupového místa. V konferenci A hrozilo, že se ve dvacátém kole stále ještě nic nevyjasní. Změnit to mohl jedině Connacht, pokud by doma porazil Cardiff Blues, což se mu povedlo. Cardiffu nebylo nic platné, že byl lepší ve většině statistik, prohrál vlastně jen na skládky a na pětky. Connacht tak obsadí konečné třetí místo v konferenci.

Nečekaný zápas kola

V konferenci B Edinburgh na vlastním hřišti proti Ulsteru naprosto propadl. Místo aby před vlastními diváky vybojoval druhé místo ve skupině a získal slušnou šanci na postup do play off, odevzdal body. Je ale třeba říci, že Ulster předvedl výkon, ze kterého muselo dalším potenciálním soupeřům zatrnout. Nenechal Skoty hrát a výborně bránil. První pětku položil rváček Jordi Murphy v 11. minutě. Pak se rozběhala obě křídla Robert Baloucoune a Robert Lyttle (oba po jedné pětce) a když John Cooney přidal trestný kop a dvě konverze, po hodině hry vedl Ulster 22 k 0. Pak Skotové vymazali nulu pětkou a konverzí, na chvíli zvedli hlavy, ale za Ulster položila útokovka Billy Burns čtvrtou pětku a byl konec zápasu. Ulster vítězstvím získal jistotu postupu z druhého místa a je z něj po tomto výkonu černý kůň play off.

Mimochodem, tento zápas pískal Nigel Owens. A byla radost se na jeho vedení zápasu dívat, stejně jako vidět respekt hráčů k němu. Doufejme, že své plány na rozhodcovský důchod nebude realizovat příliš brzy.

Přehled výsledků 20. kola

  • Southern Kings 7 – 43 Ospreys
  • Treviso 28 – 37 Munster
  • Edinburgh 7 – 29 Ulster
  • Connacht 29 – 22 Cardiff Blues
  • Leinster 24 – 39 Glasgow
  • Scarlets 42 – 0 Zebre
  • Cheetahs 38 – 13 Dragons

Zajímavost o posledním kole

V Pro14 je zvykem hrát derby v čase vánočních svátků a v posledním kole ve skupinách. V prvním případě je to pochopitelné. Ve druhém je to krásná ukázka férového přístupy, kdyby evropské týmy cestovaly na jižní polokouli nebo i jen mezi ostrovy a Itálií, měly by horší podmínky na přípravu na čtvrtfinále. Takto hrají všichni víceméně doma a o jejich dalších přípravě rozhoduje jen nasazení do zápasu dané předchozími výsledky.

Co nás čeká v posledním kole

Derby bývají záludná obzvláště tam, kde ještě o něco jde. Tentokrát to bude nejzajímavější v Itálii. Pokud Benetton Treviso vyhraje v Parmě proti Zebre s bonusovým bodem, bude italský tým poprvé ve vyřazovacích soubojích bez ohledu na ostatní výsledky. A to by byla asi největší senzace tohoto ročníku. Šanci má Treviso i v případě prohry, to by ovšem ani Edinburgh proti Glasgow, ani Scarlets proti Dragons nesměli uspět. Především ve druhém případě to není příliš pravděpodobné.

To vše přijde až za dva týdny. O velikonočních svátcích se v PRO14 nehraje. Leinster a Munster si však neodpočinou, nastoupí v semifinále poháru mistrů (oficiálně jde o Heineken Champions Cup), Leinster proti Toulouse, Munster proti Saracens.