Albert Froněk: „Budeme se soustředit na sedmičky“.

Nejvýraznější útočník, který v současnosti běhá po českých ragbyových hřištích – Albert Aaron Froněk. Ve svých dvaceti letech má za sebou již tři zahraniční angažmá v Jižní Africe a Francii. V současnosti obléká dres RC Pragy Praha a sedmičkového výběrového týmu Dukly Praha. Je reprezentantem ČR 15 a ČR 7.

V posledních dvou utkáních reprezentace ČR 15 jsi nastupoval na pozici zadáka. Je to pro tebe nová pozice, nebo jsi na zadákovi již nastupoval v minulosti?

Albert Froněk: V nároďáku U18 jsem párkrát nastoupil na zadákovi, ale ve větším zápasem to byla novinka. Musím říct, že v zápase proti Holandsku se mi hrálo obzvlášť dobře. Práci vzadu mi značně ulehčila spolupráce s Honzou Čížou a Jonnym Philpottem.

Jaká pozice osobně tobě sedí nejvíce v patnáctkách?

A. F. : Od mala jsem střídal mezi mlýnovou a útokovou spojkou. Obzvlášť na útokovce jsem se cítil dobře. Do toho teď na Pragovce hraji první tříčtvrtku, což je taky novinka, která se nám zatím snad daří. Z dlouhodobého hlediska bych se chtěl dále rozvíjet co možná nejvíce na útokovce.

Jsi typem hráčem, který má silnou stránku hry v otevřeném prostoru. Čím to je, že takových hráčů máme málo? Je to stylem tréninků v jednotlivých klubech a práce s mládeží ? Nebo prostě a jednoduše nemáme takové typy hráčů jako ty?

A. F. : Řekl bych, že tento faktor mé hry ovlivnilo nejvíce působení v Jižní Africe a Francii, kde intenzita tréninků je značně vyšší. Celý zápas je rychlejší a náročnější, proto se musí řešit situace na hřišti technicky správně a efektivněji, což znamená více rychlé hry v prostoru a méně nadbytečných kontaktů. Toto se dá jednoduše rozvíjet i u nás. Důležité body k tomu jsou hravost, kreativita a nadšení ze hry. Toto myslím, že mi nikdy nechybělo a je to právě ta hravost, která ze mě udělala hráče, jaký jsem dnes. Takových hravých hráčů máme v současnosti málo, bohužel se stává, že trenér zapomíná na rozvoj individuálních vlastností, kterých má každý hráč jinou výbavu. Namísto toho z nich chtějí vychovat “ragbyové roboty” a poté ztrácí hráči chuť ke hře. Musíme se naučit tyto vlastnosti u hráčů identifikovat a následně je pomoct rozvíjet, pak budeme mít více hráčů schopných konkurovat zahraničním soupeřům z těch nejlepších zemí právě v aspektech hry jako hra v prostoru.

Je právě hra útočné formace to co nás brzdí od lepších výsledků národního týmu ČR 15?

A. F. : Jsou zápasy, kdy nedokážeme zatím konkurovat některým našim soupeřům a máme pár momentů, kdy přehrajeme protihráče právě útokem. Tyto výkony jsou nekonzistentní a je jich poměrně málo, do budoucna budeme muset být stabilnější ve všech zápasech a v momentech, kdy se roji nebude dařit tam být a podržet je a poté v otevřené hře být sebejistější a nebezpečnější.

 

Jsi jedním z hráčů sedmičkového projektu Dukly Praha. Jaký bude Váš jarní turnajový program před důležitými turnaji  evropského šampionátu ?

A. F. : Úplně si nejsem jistý, jestli jsou turnaje už potvrzené, ale řešil se turnaj v Petrohradu, Amsterdamu a Nancy. Pokud vyjde všechno, byla by to skvělá příležitost pro rozvoj a přípravu na ME v červnu.

Kdo je současným trenérem týmu Dukly Praha po odchodu Phila Pretoriuse? Tréninky probíhají každý den?

A. F. : Doteď ragbyovou stránku dělal Dan Beneš, s novým vedením unie přijde pravděpodobně změna a měl by tuto funkci vykonávat současný trenér Tatry Phil Hopkins. Fyzickou přípravu zajišťují Marek Pluhař a Honza Maštera. Teď se bude začínat nový tréninkový plán a už se budeme směřovat k sedmičkovým turnajům. Mělo by se trénovat každý den kromě čtvrtka, kdy má být volno popřípadě společná regenerace.

V jaké jste fázi tréninkové přípravy v Dukle ? Je složité skloubit tréninkový plán Dukly a klubu?

A. F. : Doteď to bylo poměrně lehké s ohledem, že jsme měli hlavně přípravu na zápasy s Holandskem a Portugalskem. Teď se na Dukle budeme soustředit na sedmičky a v klubu trénujeme patnáctky, bude to trochu jiná fyzická příprava tak doufám, že stihneme dobře obě soutěže.

 

První dva týmy naší evropské skupiny Trophy postoupí přímo do olympijského kvalifikačního turnaje. Máme reálnou šanci na to pomýšlet, nebo to je ještě na delší dobu, abychom mohli pomýšlet na tyhle cíle?

A. F. : Postupujeme z nižší soutěže, mohl by nás někdo podcenit a můžeme udělat dobrý výsledek. Uvidíme s čím přijde Phil Hopkins. Top 5 týmů úrovně Trophy je už slušná výkonnostní skupina. Favority na postup budou Švédi a Belgičané, ale chci věřit, že budeme minimálně konkurenceschopní proti těmto týmům.

Jaký cíl by jsi si dal osobně směrem mistrovství Evropy 7?

A. F. : Chci začít myslet na nejmenší cíle a povinnosti pro letošní rok, což bude udržet se ve skupině Trophy a dokázat, že tam patříme a snad i výš. Další cíle budou přibývat během přípravy podle toho, jak se bude vyvíjet. Těsně před turnajem v Chorvatsku a Bosně bych si chtěl říct, že jsme natolik schopni a dobře připraveni, že budeme bojovat o postup i do série Grand prix.

Albert Aaron Froněk

  • RC Mountfield Říčany
  • Pecanwood college (Jižní Afrika)
  • AS Macon (Francie)
  • RA Olymp Praha
  • Paarl Boys High School (Jižní Afrika)
  • RC Praga Praga

Foto: Martin Flousek, Benita Meyer Photography