Kontumace v první lize a bitva o TOP6

Pohledem na výsledky pátého kola základní části nejvyšší soutěže by se mohlo zdát, že česká nejvyšší soutěž je dobře vyrovnaná. Všechna utkání skončila maximálním rozdílem jedenácti bodů.

Podíváme-li se však na jednotlivé soupeře, střetly se vždy týmy, které jsou v tabulce na podobné úrovni. Praga přivítala Tatru, Vyškov přijel do Říčan a v Brně se hrálo důležité utkání mezi Dragonem a Slavií o tom, kdo zůstane v TOP6 a kdo odehraje zbytek roku ve druhé lize.

Čtvrté utkání mezi Spartou a Zlínem, tedy mezi papírově nejsilnějším a papírově nejslabším týmem, se nekonalo. Zlín se omluvil, pro velké množství zraněných a nemocných hráčů nebyl schopen postavit první řadu a utkání zrušil.

STK ČSRU shledala porušení soutěžního řádu ze strany RC Zlín a potrestalo klub podle SŘR  hracími důsledky, tj. kontumační porážkou 0:30 a odečtením 1 bodu. Mužstvo RC Sparta Praha získává kontumační vítězství 30:0 a 5 bodů.

RC Říčany 28-17 RC Vyškov

Vyškovu se podařilo poprvé skórovat trestným kopem ve 41. minutě, kdy snižoval náskok soupeře po dvou položených pětkách na 3:14.

V druhém poločase oba týmy položili shodně dvě pětky a Říčany si po čtyřech pětkách připsaly do tabulky výhru a bonusový bod. V Říčanech také přivítali posilu z Jihoafrické republiky, která začala zápas na lavičce, ve 22. minutě se dostala do hry a Tristan Horak položil pětku, prokopl konverzi a v závěru zápasu obdržel žlutou kartu.

Rozhodčí Štěpán Čekal rozdal v utkání celkem 7 žlutých karet.

RC Praga Praha 31-24 RC Tatra Smíchov

Obhájce mistrovského titulu, aktuálně s rozsáhlou marodkou, prohrál potřetí za sebou, po těsné porážce od Sparty a od Říčan, podlehl na hřišti Pragy Praha.

Po dvou prokopnutých pětkách v první dvacetiminutovce vedla Tatra Smíchov už 14:5, ale druhá půle patřila domácímu týmu. Tři pětky otočily utkání a Tatrovka pětkou v poslední minutě zápasu získala alespoň bonusový bod za prohru o sedm a méně bodů.

RC Dragon Brno 32-24 RC Slavia Praha

Drama se odehrálo v Brně. Oba soupeři věděli, o co se hraje a k vidění byl napínavý zápas se šťastnějším koncem pro domácí tým.

Nicméně první poločas tomu nenapovídal. Do 42. minuty obdrželi brněnští tři pětky a prohrávali již 24:3. Žlutá karta slávistického Jana Mičky odstartovala nápor Dragonu, který celkem pěti položenými pětkami otočil průběh zápasu a zvítězil v pomyslné bitvě o TOP 6. Závěrečnou pětkou připravil domácí tým Slavii také o bonusový bod za těsnou prohru.

Slavia viděla na své straně celkem čtyři žluté karty a celkem bylo ve třech utkáních pátého kola uděleno 15 žlutých karet.

870701-1

V bodování hráčů se posunul vyškovský Adam Soural s pěti zářezy na druhé místo průběžné statistiky položených pětek společně s Lukášem Bastlem z Dragonu, kterému se dařilo v souběžném utkání se Slavií a s Danem Hoškem z Pragovky. Je nutné zmínit, že kontumované utkání mezi Spartou a Zlínem uškodilo sparťanským hráčům, kteří si mohli vylepšit své osobní statistiky.