PRO14: Munster i Ulster postupují po vyrovnaných zápasech

Ve čtvrtfinále Guinness PRO14 se daly očekávat dva rozdílné zápasy. Munster měl jednoznačně vyhrát nad Benettonem Treviso, zatímco Ulster byl jen mírným favoritem v zápase s Connachtem. Oba zápasy ale byly vyrovnané. Munster se strachoval o vítězství až do třetí nastavené minuty. Ulster rozhodl pětkou tři minuty před koncem.

Munster 15 – 13 Benetton Treviso

Munster coby jeden z nejlepších evropských týmů a letošní semifinalista evropského poháru mistrů byl jednoznačným favoritem zápasu. Kdyby dokázal Benetton Treviso v sobotu zvítězit, byla by to první prohra Munsteru doma od prosince 2017. Munster na obou domácích hřištích (v Limericku a v Corku) v této sezóně odehrál sérii třinácti vítězných zápasů, deset v Guinness PRO14 a tři v Heineken Champions Cupu.

Kdo čekal, že Munster bude potřebovat pár minut na zahřátí a pak začne trhat soupeře na kusy, musel být velmi překvapen. V prvních třiceti minutách držel Munster míč dvě třetiny času a hrálo se prakticky jen na půli Benettonu. Conor Murray rozděloval míče, CJ Stander a Tadhg Beirne tlačili středem, Andrew Conway a Rory Scannell běhali po stranách, všechno marné, pětku se Irům nepodařilo za celý zápas položit. Benetton odváděl fantastickou obrannou práci, byl lepší v mlýnech, dokázal zastavovat mauly. Hned čtyři italští hráči nasbírali za půl hodiny po desíti úspěšných skládkách. Po třiceti minutách to bylo 3 – 3. V posledních deseti minutách první půle Italové hru vyrovnali ve všech ohledech, kapitán Tommaso Allan zpestřil hru o chipy středem hřiště a rychlou rozehrávku do stran. Ve 39. minutě po tlaku rojem a rozehrání na křídlo Iliesa Ratuva položil v rohu pětku. Allan z těžké pozice prokopl, takže půle byla odpískaná za stavu 3 – 10 pro hosty.

Ve druhé půli Irové oživili hru řadou střídání. Nedokázali ovšem mírnou převahu využívat, pouze přinutili Benetton k chybám, za které dostali příležitost kopat řadu penalt. Tři z nich proměnil střídající JJ Hanrahan a Munster vedl od 76. minuty 15 – 13. Benetton si pak dvakrát vytvořil prostor pro dropgól, Antonio Rizzi i Jayden Hayward minuli. Munster jde do semifinále i bez jediné položené pětky.

Ulster 21 – 13 Connacht

Ulster měl z obou irských soupeřů o něco lepší závěr sezóny a postup do play-off si zajistil dříve než Connacht. Pokud jde o bilanci vzájemných zápasů, lépe si naopak vedl Connacht. Dal se tedy očekávat vyrovnaný zápas.

Ulster měl navrch na začátku a na konci zápasu. V první čtvrthodině se penaltou a pětkou Johna Cooneyho ujal vedení 8 – 0, na konci se 77. minutě definitivně utrhli ve skóre pětkou Marcella Coetzeeho a konverzí. V mezičase Connacht postupně stahoval náskok, pětku položil Bundee Aki, kopal Jack Carty.

Oba týmy především ve druhé půli předváděly prakticky stejnou hru, a kdyby si ve hře vyměnily dresy, pozorovatel by si rozdílu snad ani nevšiml. Obě strany hrály rojem, ve snaze minimalizovat chyby převládaly krátké přihrávky, patnáct a více fází nebylo žádnou výjimkou. Útoky znovu a znovu narážely do vyrovnané obranné řady a zadáci téměř bezchybně stahovali ze vzduchu pokusy o překop. Ulster nakonec udělal více fází a metrů a tím i o jednu pětku víc.

Svůj poslední zápas na domácím hřišti před ukončením kariéry odehrála legenda Ulsteru Rory Best. Best má šanci si zahrát ještě dva zápasy, semifinále a finále, přičemž oba by se shodou okolností odehrály v Glasgow.