Pohár evropského klubového mistra se vrací Saracénům

Leinster se po dobrém úvodu neubránil tlaku Saracens, kteří tak po dvou letech znovu získali pohár mistrů. Pohár vyzyvatelů získal Clermont.

Leinster nastoupil v sobotu do finále Heineken Champions Cupu s cílem obhájit loňské vítězství. Téměř do půle to pro něj vypadalo velmi slibně. Leinster měl mírnou převahu. Saracens se ubránili více než půl hodiny, pak šli ovšem do čtrnácti, když dostal žlutou kartu za opakované chyby týmu v obraně Maro Itoje. Tadhg Furlong položil pětku, Johny Sexton prokopl a spolu s předchozí penaltou Leinster vedl 10 – 0. Vypadalo to, že je první půle rozhodnutá, jenže Owen Farrell snížil penaltou, Sean Maitland položil a po Farrellově konverzi v čase 40 + 4 se na přestávku šlo za stavu 10 – 10.

Po půli už se karta definitivně obrátila a navrch měli Saracéni, kteří hrou rojem vyčerpávali soupeře a nedovolili Leinsteru variovat hru. Sexton a James Lowe nedostávali prostor, aby mohli tvořit, i rychlíci Rob Kearney a Jordan Larmour byli skládaní dříve, než stihli najít díru v obraně. Tlak Saracens se zesílil po žluté kartě Scotta Fardyho, snad k němu přispělo i poněkud nejasné posuzování off-sidů od francouzského sudího Jeroma Garcese. Zápas definitivně rozhodl zase jednou Billy Vunipola, který v 66. minutě pronesl míč mezi tyče navzdory tomu, že jej skládali hned čtyři obránci.

Hrálo se před téměř dvaapadesáti tisíci diváků v Newcastle. Leinster se ještě může zahojit v PRO14, kde ho už za týden čeká semifinále. Saracens mají před sebou ještě několik zápasů v Premiership.

Leinster 10 – 20 Saracens

Hrálo se i finále Challenge Cupu, kde se sešly dva francouzské týmy. Oba musely vyřadit na cestě do finále po dvou týmech anglické Premiership, přesto si na finále v anglickém Newcastlu našlo cestu přes 28 tisíc diváků. Clermont byl celý zápas silnější a rychlejší a La Rochelle jednoznačně přehrál.

Clermont 36 – 16 La Rochelle