PRO14: Do finále jdou Glasgow a Leinster

V obou semifinále zvítězili favorité. Glasgow nedal Usteru šanci a položil 7 pětek. Leinster rozhodl ve druhém poločase, když dvakrát rozebral obranu Munsteru.

Glasgow 50 – 20 Ulster

Glasgow doslova vletěl do zápasu s Ulsterem pětkou Tommyho Seymoura ve třetí minutě zápasu, druhou pětku přidal Ali Price v šestnácté minutě a třetí minutu před koncem první půle Rob Harley. Adam Hastings přidal 9 bodů z kopů, ale ještě větší roli hrála jeho práce na útokovce, kde rozděloval přihrávky tak, že Ulster nedokázal na úniky reagovat. Obrana Ulsteru, která stačila na Connacht i Edinburgh, proti Glasgow nestíhala. Z penalty jen snížil John Cooney a půle skončila 24 – 3. Po půli se Ulster zlepšil, ale nedokázal bodovat. Otevření hry využil Glasgow ke dvěma pětkám v tříminutovém intervalu a za stavu 36 ku 3 nebylo co řešit. Pak už se hrálo od brány k bráně. Celkových 10 pětek diváky jistě potěšilo, pro trenéry obrany to ovšem byla spíš noční můra.

Pětky

• Glasgow: Seymour (2′ a 54′), Price (16′), Harley (38′), Steyn (57′), P. Horne (67′), G. Horne (75′)
  • Ulster: Coetzee (60′), Herring (71′), Lowry (79′)

Leinster 24 – 9 Munster

Oba týmy se soustředily na obranu a v útoku se neostýchaly kopat všechny trochu využitelné trestné kopy na branku, tak jak je to v irském ragby zvykem. Ross Byrne, který překvapivě nastoupil na desítce místo očekávaného Johny Sextona, z nich pro Leinster za první půli získal 12 bodů. Munster, který byl méně aktivní vepředu a soustředil se na pochytání úniků křídel soupeře, získal jen dvě penalty za poločas. Pětku jsme do půle neviděli, na přestávku se šlo za stavu 12 – 6. Po půli pokračovali domácí v testování pevnosti obrany, aktivní byli Jordan Larmour a James Lowe. První pětku ovšem nepoložili tihle rychlíci, ale mlynář Sean Cronin, který v 54. minutě doslova protrhl obranu Munsteru. Po hodině hry přišel na hřiště Sexton, jeho únik středem sice neskončil pětkou, ale přinutil Munster ještě víc myslet na obranu. Leinster měl nadále převahu a od 55. minuty držel vedení o 10 bodů. Ovšem až Lowe pětkou v 79. minutě definitivně rozhodl zápas a Leinster mohl slavit postup do finále.

Pětky

• Leinster: Cronin (54′), Lowe (79′)
  • Munster: 0

Finále bude hostit stadion Celtic Park, Glasgow bude tedy hrát před domácím publikem. Leinster chce samozřejmě obhájit titul, nebude ovšem favoritem zápasu. Druhé prohrané finále za dva týdny by ale Leinster hodně mrzelo.