PRO14: Leinster obhájil titul

Leinster se dočkal vytoužené obhajoby poháru pro vítěze a získal tak šestý mistrovský titul od založení soutěže coby původní keltské ligy v roce 2001. Glasgow zklamal domácí publikum.

Glasgow Warriors 15 – 18 Leinster

Zápas začal nervózní hrou s překopy přes půli. V 7. minutě Sexton kopal trestný kop téměř z padesáti metrů na háčko, ale v dešti, který se spustil se začátkem zápasu, přecenil své síly. Déšť zřejmě přispěl i k chybám ve hře rukama, které tlumily snahu Leinsteru o tlak. Glasgow se pokoušel opakovat svou taktiku bleskových úderů, kterou drtil irské soupeře v závěru sezóny. Když to proti rychlým zadákům nefungovalo, přepnul na hru rojem a v 15. minutě položil vazač Matt Fagerson pětku vedle branky. Okamžitě po rozehrání ale Leinster vrátil úder, Luke McGrath srazil odkop a Garry Ringrose pohotově přiklepl míč. Sexton on lajny neprokopl, takže se od 17. minuty hrálo za stavu 7 – 5 pro domácí.

Vzápětí přestalo pršet a Glasgow zrychlil hru. Leinster na to znovu dokázal reagovat a ve 20. minutě Ringrose zabránil pětce skládkou na pěti metrech. Z následné hry na posledním metru Glasgow vytěžil alespoň penaltu na 10 – 5. Stav vydržel do 28. minuty, kdy hosté zahráli rojem a využili toho, že se obrana domácích ještě nesrovnala po vystřídání zraněného mlynáře Frasera Browna. Cian Healy položil a Sexton prokopl snadnou konverzi. Stav 10 – 12. Ve 36. minutě si Sexton zopakoval kop z téměř padesáti metrů a tentokrát zvýšil vedení na 10 – 15. Do půle pak Leinster udržel soupeře před dvaadvacítkou.

Po půli se vyrovnaný obraz hry nezměnil. Víc chyb udělali hráči Glasgow, když se nejprve dostal žlutou Kyle Steyn a vzápětí měl Sexton šanci na penaltu přímo pod háčky. 51. minuta, stav 10 – 18. Následovalo to, co lze čekat od každého irského týmu vedoucího o více než 7 bodů: opotřebovávací hra rojem, ideálně na soupeřově polovině, která měla Glasgow Warriors zabránit v aktivní hře. A skutečně, Leinster tak zvládl hrát patnáct minut. V 66. minutě přišel výbuch emocí po střetu dvou patnáctek ve vzduchu v souboji o vysoký box kick. Skot Stuart Hogg byl u míče dříve a vyskočil výše, proto si Rob Kearney za jeho sestřelení vysloužil žlutou a dosti hrubé „pokárání“ od hráčů soupeře. Hogg musel být vystřídán, sudí Nigel Owens si zjednal pořádek a Glasgow oživený řadou střídání se ujal iniciativy. Náhradní tříčtvrtka Peter Horne přihrála na pravé křídlo mlynáři Grantu Stewartovi. Hastings neprokopl a v 74. minutě bylo skóre 15 – 18. Leinster ovšem po výkopu urval míč, dohrál zápas rutinérskou hrou rojem vprostřed hřiště a udržel tak vítězství.

Pětky

Glasgow: Fagerson (13′), Stewart (74′)

Leinster: Ringrose (15′), Healy (27′)

Zajímavosti

Hrálo se na stadionu Celtic Park v Glasgow, kde se nikdy předtím nehrál zápas v ragby, resp. ne podle pravidel rugby union, pouze jednou před 110 lety se zde uskutečnil mezinárodní zápas v rugby league. I když šedesátitisícový stadion nepůsobil zaplněně, rekord návštěvy finále soutěže byl překonán. 47 125 diváků v Glasgow je o tisíc víc než loňská návštěva na finále Leinsteru proti Scarlets v Dublinu.