PRO14 bude v Japonsku nejvíce zastoupenou ligou severní polokoule

Žádná soutěž kromě Super Rugby nebude mít v Japonsku takové zastoupení, jako PRO14. A je téměř zbytečné říkat, že přinejmenším Irsko a Wales mají v Japonsku nejvyšší ambice. Cokoliv menšího než finále bude pro jejich fanoušky zklamáním.

Rugby World Cup 2019 se blíží a trenéři všech týmů už si v zápisnících vyznačují jména, která se dostanou do konečného soupisu 31 hráčů, kteří odjedou do Japonska. Zatímco nejlepší týmy z jižní polokoule už jsou v ostrých testech v Rugby Championship a tichomořské státy hrají Pacific Nations Cup, evropské týmy zatím trénují s širšími výběry o pětačtyřiceti hráčích. První řez podniknou teprve před následujícím víkendem, kdy je čeká první kolo test matchů: Itálie bude hrát v Irsku a Wales v Anglii.

Už teď je ale jasné, že žádná jiná soutěž ze severní polokoule nebude mít v Japonsku takové zastoupení, jako PRO14. Týmy této (bývalé keltské) ligy budou téměř výhradním dodavatelem hráčů čtyř národních týmů. Ani anglická Premiership Rugby se svou globální legií, ani TOP 14 se všemi Gruzíny nevyšlou do Japonska zdaleka tolik hráčů. Větší zastoupení bude mít zřejmě jen Super Rugby.

Zajímavou otázkou je, s jakými hráči Irové, Skotové, Velšané a Italové rozehrají 27. září souběžně se světovým pohárem klubovou soutěž a jak to ovlivní vývoj PRO14 v následující sezóně. I když to bude většině fanoušků ragby až do japonského finále 2. listopadu v Yokohamě nejspíš úplně jedno.

Jak tedy vypadají širší výběry národních týmů ze čtyř zemí zapojených do PRO14?

Irsko

Irové jako jediní staví reprezentaci výhradně na hráčích hrajících doma. Nejméně zastoupeny jsou Connacht (5 hráčů) a Ulster (6), Ulster ovšem vysílá nejzkušenějšího reprezentanta Roryho Besta (117 zápasů za Irsko). Do přípravy se dále zapojuje 15 hráčů Munsteru a 18 hráčů Leinsteru, včetně stále ještě mladého supertalentu Jordana Larmoura (13 startů a 20 bodů za Irsko v jednadvaceti letech) a především Johnyho Sextona (83 startů, 761 bodů).

Wales

Velšané mají v přípravě 42 hráčů, z toho 35 z klubů PRO14: Dragons 6, Blues 7 (mezi nimi je samozřejmě Gareth Anscombe, hrdina posledního západu proti Irsku), Ospreys 9 a Scarlets 13 (mj. Leigh Halfpenny). Tým Walesu je mezi zde diskutovanými spíše výjimkou v tom, že hráči hrající mimo Wales jsou hvězdami „zahraniční“ Premiership a patří k oporám týmu, jako např. Dan Biggar (Northampton).

Skotsko

Skotové zatím připravují na turnaj 42 hráčů, mezi nimi celkem 30 hráčů z obou týmů v PRO14. Glasgow dodává hlavně hráče do útoku (9 útočníků a 8 rojníků), Edinburgh zásobuje roj (3 útočníci a 10 rojníků). Veterán Edinburghu John Barclay má šanci přidat si do své sbírky účast na třetím Světovém poháru, kde byl už v letech 2007 and 2011. Skotský národní tým ale možná oslabí i velšské Scarlets, v týmu je zatím jejich Blade Thomson. Zbylí hráči pro reprezentaci hrají v Premiership.

Itálie

Italové mají v širším kádru jen 5 krajánků, z toho dva z Francie a tři z Anglie. Všechny ostatní hráče dodaly Benetton Treviso a Zebre Parma. Vedle Irů, Velšanů a Skotů se od Italů samozřejmě čeká nejméně, obzvlášť když se v Japonsku ve skupině B postaví Novému Zélandu a Jižní Africe. Jejich hráči se tedy zapojí do klubů o něco dříve než ostatní.

Jihoafrická republika

Nejmenší vliv bude mít Světový pohár na sestavy obou jihoafrických týmů. Kariéra Ruana Pienaara, navrátilce z Ulsteru do týmu Toyota Cheetahs, u Springboks už je minulostí. Jerry Sexton, nováček u Southern Kings, svého staršího bratra Johnyho na turnaj nedoprovodí. Oba týmy ovšem mají i tak příležitost být v Japonsku zastoupení. Největší šanci na nominaci mají mlýnovka Ruben de Haas (Southern Kings) za USA a pilíř Aranos Coetzee (Cheetahs) za Namíbii.

V PRO14 hrají i další hráči, kteří mají šanci zahrát si v Japonsku. Giorgi Nemsadze (Ospreys) by se měl objevit v týmu Gruzie, Kieron Fonotia (Scarlets) téměř jistě nastoupí za Samou. Uvidíme, zda, případně koho z PRO14 uvidíme ve finále Světového poháru.