Šokující porážka All Blacks vnesla naději do australského ragby

SYDNEY – 47. Ještě nikdy v historii novozélandská ragbyová reprezentace neinkasovala tolik bodů. Až o víkendu. Nečekaná a rekordně vysoká porážka od arcirivala z Austrálie okamžitě vyvolala spekulace o konci dominance Nového Zélandu ve světovém ragby. Jednoznačný favorit mistrovství světa v Japonsku, které začína už v září, odešel ze stadionu v západoaustralském Perthu s nejvyšší “nadílkou” od roku 1903. “Musíte věřit. Nemůžete panikařit jen proto, že jste prohráli jeden zápas. Nehodíme za hlavu vše, co jsme vybudovali. Budeme se soustředit na odstraněni chyb,” uvedl po závěrečném hvizdu novozélandský reprezentační trenér Steve Hansen.

Přebíra Jižní Afrika roli favorita?

Do výkonu All Blacks si okamžitě rýpli novináři. “Světová dominance Nového Zélandu končí, hráli jen vlažně, v mlýnu byli jen průměrní. V Japonsku vypadnou ve čtvrtfinále,” uvedl provokativně jihoafrický ragbyový publicista Mark Keohane. Novému Zélandu nevěří ani Stephen Jones z britských The Times. Ten připomíná, že All Blacks budou stát ve svém prvním zápase na mistrovství proti silné Jižní Africe. “Jihoafričané jsou silní, obětaví a chytři. Rostou zápas od zápasu,” napsal v komentáři Jones. “Je nyní Jižní Afrika favoritem celého šampionátu?”, zamyslel se Jones.

Hráči z afrického kontinentu mají s All Blacks skvělou bilanci z posledních tří zápasů. Minuly rok porazili Nový Zéland na jejich domácí půdě ve Wellingtonu, poté prohráli pouze o dva body doma v Pretorii, a před necelými třemi týdny remizovali (znovu ve Wellingtonu) 16:16. Podobně “nepříjemnou” zkušenost z posledních let mají Novozélanďané už jen s Irskem, se kterým prohráli dvě ze tří posledních klání.

Oživení z Anglie

Éra novozélandské dominance ve světovém ragby začala zhruba kolem roku 2008. All Blacks vyhráli světové šampionáty 2011 i 2015. Od roku 2013 dokázaly Nový Zéland porazit pouze zmíněné tři týmy: Jižní Afrika, Austrálie a Irsko. Zejména balance Austrálie působí až děsivě: v každoročně hraném Bledisloe Cupu, minisérii mezi Austrálií a Novým Zélandem, nedokázala Austrálie zvítězit již dlouhých 17 let.

“Byl to zlatý moment pro všechny fanoušky australského ragby. Pro všechny ty, kteří tak dlouho věřili, že náš tým má na to konečně Bledisloe Cup vyhrát,” vrátil se k sobotnímu zápasu australský ragbyový komentátor Wayne Smith. Austrálie přitom z posledních 16 klání vyhrála jen čtyřikrát. Podle Smitha tým zvítězil zejména díky chytré hře útočníků, kteří využívali díry v obraně Nového Zélandu.

“Klokany” výrazně oživili dva navrátilci, kteří nehráli v reprezentaci léta: mlýnová spojka Nic White (naposledy reprezentoval v roce 2015), hráč anglického Exeteru a tříčtvrtka James O’Connor, v poslední sezone rovněž hráč anglické nejvyšší soutěže Premiership Rugby z týmu Sale Sharks (poslední start za Austrálii si připsal dokonce již v roce 2013). Rychlý a nápaditý White byl vyhlášen mužem zápasu. “V odvetě proti nám bude stát bestie,” prohlásil po utkání White. Austrálie se v sobotním druhém zápase utká s Novým Zélandem v aucklandském Eden Parku. All Blacks zde neprohráli od roku 1994 (celkem 43 zápasů), kdy překvapivě podlehli Francii. Austrálie v Eden Parku zvítězila naposledy v roce 1986. “Máme tam šanci dokázat něco velmi speciálního. Ale je to jen šance,” doplnil White.

Australské ragby v potížích

V podobném tónu se nesou i další ohlasy skrze australské ragby. Vítězství, které čekal jen málokdo, přineslo do země spíše euforii než naději. Australské ragby v současnosti neprochází dobrým obdobím. Dlouhodobě se potýká s úbytkem hráčů (v zemi roste počet registrovaných malých fotbalistů), nedobrými výsledky reprezentace i vlastních týmů v klubove SuperRugby, i aférou s Israelem Folauem. Jeden z nejlepších hráčů v zemi byl před několika měsíci vyřazen z reprezentace kvůli sdíleni statusu na sociální siti Facebook, jež hlásal citaci z Bible, že gayové půjdou do pekla. Aféra se dodnes propírá v australských mediích. Folau žene celou věc k soudu a chce znova hrát. Ve sporu ale jde už i obecně o právo na svobodu projevu.

Červená karta za hloupý faul

Samotný sobotní zápas proti Novému Zélandu výrazně ovlivnila situace z konce první půle. Francouzský rozhodčí Jerome Garces vyloučil Novozélanďana Scotta Barretta za zákrok na domácího rváčka Michaela Hoopera. “Bylo to absurdní rozhodnutí. Taková mohou zničit hru jako takovou. Do začátku mistrovství světa je třeba s tím něco udělat. Rozhodčí musí být konzistentní,” opřel se tvrdě do červené karty australský kouč anglické reprezentace Eddie Jones. Překvapivě mnohem shovívavěji se k verdiktu postavil sám Hansen, který označil Barettuv zákrok za “hloupý”.

Hooper se už skládal k zemi, když k němu přiskočil Barrett a trefil ho ramenem přímo do hlavy, bez jakékoli snahy použít ruce ke “standardní” skládce. Austrálie v tu chvíli vedla 13:12. “Po červené kartě jsem věděl, že “game is over”,” uvedl Hansen.

Komentátor White ovšem nesouhlasí. Podle něj byli australští hráči rozjeti tak, ze by Novozelanďany porazili i neoslabené. “Vyloučení nás trochu okradlo,” napsal White. “Okradlo o pocit, že jsme je rozdrtili v plné síle. Hráli jsme opravdu dobře.” Australané dominovali jak v útoku, chytré využívali děr v obráně a sbírali metry průniky uprostřed hřiště místo trochu schematického rozehrávaní až na postranní lajny, tak i v obraně. Skládky byly přesné a tvrdé, defenziva rychle uzavírala prostor pro novozélandské rychlíky. “Ne že by jsme je naší obranou zastrašili, ale rozhodně jsme je smázli,” potvrdil White, podle kterého něco takového byla schopna proti All Blacks předvádět dlouhodobě jen reprezentace Jižní Afriky. “Nebude to jednoduché. Intenzita s jakou proti nám All Blacks nastoupí bude zuřivá,” uzavřel White.

Za 116 let odehrála reprezentace Nového Zélandu celkem 583 zápasů. Porážkou s nejvíce inkasovanými body v historii byl až do soboty zápas z roku 2000 proti Jihoafrické republice v Johannesburgu, ve kterém Nový Zéland podlehl 40:46.

Petr Býma, autor je hráčem a funkcionářem Waverley Rugby Club v Sydney