Jak 200-členný ragby klub udržuje své hráče spokojené?

Ragbyový klub RA Olymp Praha během necelých 4 let své existence dokázal vytvořit ragbyovou komunitu s více jak 200 členy. Inspirativní článek přinesl blog Sportlyzer, který se zabývá softwarem pro správu sportovních klubů.

Olymp Praha je klubem, který tvrdě pracuje na svém cíli udržet všech svých 200 rugby hráčů spokojených. Jan Macháček, zakladatel klubu, říká, že hráči jsou schopni podávat dobré výkony pouze pokud se cítí spokojení a motivovaní.

Historie klubu

Klub byl založen v roce 2015 Janem Macháčkem, vizionářským trenérem a bývalým profesionálním hráčem. Jan hrál v klubech jako Newport (Wales), Manchester (Anglie), Pontypridd (Wales) a Clermont Ferrand (Francie).

Dnes, čtyři roky později, má klub 200 hráčů, 19 trenérů a 300 rodičů. Mají týmy věkových skupin U6, U8, U10, U12, U14, U16, a muži, a také založili akademii pro U14 a U16 (navržena pro hráče, kteří chtějí trénovat a dokázat více).

Jak klub udržuje svoje hráče spokojené

Udržet 200 hráčů (a 300 rodičů) spokojených je jejich hlavní cíl.

Jan Macháček : „Podávání dobrých výkonů je možné jedině pokud se hráči cítí spokojení a motivovaní.“

Je třeba splnit mnoho podmínek, ale nejdůležitější je mít dobré trenéry, zábavný trénink a stabilní klub.

Hledání dobrých trenérů

Najít dobrého trenéra pro děti není jednoduché, protože všeobecným problémem je nedostatkem rugby trenérů. Vzdělávají tedy rodiče a bývalé i současné hráče, aby se stali dobrými trenéry. Existují všeobecné trenérské kurzy, které poskytují sportovní fakulty, Český olympijský výbor, federace a další organizace, které těmto trenérům pomáhají porozumět dětské psychologii, fyziologii atd. Základní ragbyové vzdělávání pochází z ČSRU (České rugbyové unie) a pokročilejší know-how získávají od svých kolegů, z vlastní zkušenosti a dalších zdrojů.

Zábavný a různorodý trénink

Jan věří, že pro ty nejmenší by 90% zaměření trenérů mělo být na obecné a pouze 10% na ragbyové dovednosti. V prvních letech tréninku dětí je rozhodně důležitější je motivovat a učinit hráče šťastnými z toho, co dělají, než se soustředit na specifické dovednosti související s ragby.

Podle Jana, existuje 5 kategorií, na které je třeba se soustředit pokud chcete, aby byli děti ve vašem klubu spokojené:

  1. Pohyb – děti mají potřebu se hýbat po dlouhých dnech ve škole a předtím, než se vrátí domů ke svým telefonům a počítačům. Pohyb je základní potřebou jakékoli lidské bytosti.
  2. Týmová práce – děti potřebují pocit, že jsou součástí týmu. Uspokojí je to, že je jejich tým podporuje i to, že mohou podporovat svůj tým.
  3. Zábava – tréninky musí být zábavné tak, aby se děti mohly plně soustředit na sport a zapomenout na vše ostatní.
  4. Vlastní úspěch – děti potřebují smysl pro svůj vlastní úspěch. Takže trenéři povzbuzují děti, aby porovnávaly svůj pokrok sami se sebou a ne se svými kamarády nebo soupeři.
  5. Vzor – děti potřebují vzory ve svém sportovním životě. Toto je bohužel nejslabší místo v českém ragby, protože v současné době nemáme mnoho silných mezinárodních hráčů.

Abychom pokryli všechny tyto aspekty, děti trénují více sportů (např. plážový volejbal, lyžování), do tréninku zahrnujeme spoustu zábavných prvků a her a organizujeme různé akce mimo hřiště.

Vedení klubu

Jan hledal inovativní řešení, neboť věděl, že pro vedení svého klubu a udržení všech svých hráčů informovaných bude potřebovat nástroje, na které se může spolehnout. Tabulky na Google a Outlook jsou skvělými nástroji, ale jsou velmi omezující, jakmile se musíte vypořádat se spoustou lidí. Takže provedl důkladný výzkum a narazil na Sportlyzer.

Jan Macháček: „„Zvolili jsme Sportlyzer z 10 různých softwarových řešení pro správu klubu, protože nejlépe vyhovuje potřebám našeho 200-členného klubu.“

Jasnost v klubových procesech v dlouhodobém horizontu znamená mít šťastné hráče:

  • Hráči a rodiče jsou dobře informováni co se týče klubových záležitostí.
  • Zlepšování se hráčů a jejich docházka jsou neustále sledovány trenéry tak, aby předešli případným problémům nebo poklesu motivace.
  • Trenéři mohou řešit administrativní úkony rychleji, což jim umožní se více zaměřovat na samotné trénování dětí.

Článek převzatý: blog.sportlyzer.com https://blog.sportlyzer.com/cs/jak-200-clenny-rugby-klub-udrzuje-sve-hrace-spokojene/