Jakub Fuchs: „Musíte vymyslet úplně všechno“

Hráč Pragy Praha Jakub Fuchs publikuje o domácím i světovém ragby pod profilem SPOJKA 910. Před mistrovstvím světa v Japonsku vydává časopis v elektronické podobně pod názvem SPOJKA, který svým obsahem v českých ragbyových podmínkách naprosto unikátní. 

Všichni Tě znají jako hráče RC Praga, jak jsi se dostal k myšlence publikovat veřejně o dění v ragby na profilu SPOJKA910 ?

Jakub Fuchs: Dlouho jsem stříhal videa pro Pragovku a pomáhal i s grafikou na Facebook, když sport-online začal extraligu vysílat živě, což je super věc. Sestřihy na YouTube přestaly být potřeba. A protože informace o ragby u nás, jsou myslím nedostatečné. Člověk má jen dvě možnosti, buď nedělat nic nebo se snažit pomoc. Mě docela baví učit se v programech na tvorbu videa, obrázků a podobně. Zároveň mě zajímá jak fungují sociální sítě, rozhodl jsem se založit projekt Spojka910. Primární platforma je Instagram, protože mi přišlo že na Instagramu žádný takový účet není.

Ten kdo dělá nějaké webové stránky, nebo publikuje články, tak ví, že vytvořit takový časopis jako jsi teď udělal Ty k mistrovství světa musel  zabrat ohromné množství času. Asi práce po nocích, ne?

J. F. : Času to žere strašně, vždy ještě trošku víc než je ta horní hranice odhadu. K mistrovství světa jsem začal načítat informace poměrně brzo, když totiž o každém týmu a zápase vím něco navíc, zápas si daleko víc užiji. Zároveň jsem věděl že to bude zajímavé pro příspěvky na Instagram. Jak šel čas, zjistil jsem, že těch poznámek a věcí kolem mám víc, než budu schopen sdílet na Instagram. Přemýšlel jsem, jak se o tyhle informace podělit a napadl mě právě časopis. Začal jsem se učit s programem co je pro to ideální a jako první jsem vytvořil plán zápasů v češtině. Sdílel jsem ho na Instagramu a Facebooku a mělo to docela úspěch. To mě utvrdilo v tom, že časopis je dobrý nápad, potom už se vše jen nabalovalo. Kdybych od prvního dne věděl, jak bude vypadat, kolik bude mít stránek atd. bylo by určitě vše jednoduší, ale to prostě nejde. Když máte před sebou ten prázdný „papír“ musíte vymyslet úplně všechno font, barvu a velikost textu, rozměr stránek, design, to vše v programu v kterém se učíte. Potom přijde na řadu ta práce po nocích na samotném obsahu, ale dá se říct že mě to všechno bavilo. Mám manuální práci tak jsem si večer rád odpočinul u tabulek. Navíc při hledání, kdo dal kolik bodů a kolik kdo váží, můžete jedním okem sledovat trhlé béčkové komedie. Závěr jsem klasicky nestíhal, ale už jsem v tom nechal takového času a nechtěl to vydávat až v průběhu mistrovství, že jsem si musel vzít volno z práce. Nakonec je vydání před začátkem turnaje dobrá věc, protože upravovat a vylepšovat se dá pořád a do nekonečna. Takhle je to prostě venku, proto prosím omluvte některé chyby.

Myslíš, že je potenciál publikovat opravdu tištěný časopis o českém ragby, nebo to je utopická myšlenka a ani by se to ekonomicky nemohlo vyplatit ? Pokus už tu v minulosti byl a vydržel asi 6 čísel.

J. F. : Během výroby jsem nad podobnými otázkami samozřejmě přemýšlel. Dokonce v jednu chvíli jsem i tisk zvažoval. Ale už takhle pochytit základy jako je editor, grafik, designer, redaktor atd. je nemožné a ještě si k tomu přidat distributora prodeje, komunikaci s tiskárnou, investora a prodejce reklamní plochy. To jsou pozice, co musí zastávat několik lidí a v jednom to nejde zvládnout. A při vypuštění reklam jsou náklady čistě na tisk tak vysoké, že by si časopis nikdo nekoupil. Tištěný časopis nejen že není výdělečná činnost, řekl bych že je dokonce ztrátová. Jednou za čas možná něco podobného lze skutečně vydat, ale jen jako propagace a ne způsob výdělku. Ale jak jsem říkal na začátku, o tištěném médiu nic nevím a třeba se pletu. Je to jedna z věcí co mě taky zajímá a třeba až se na ní v budoucnu zaměřím a jednou se něčeho podobného dočkáme. Člověk nikdy neví.

Chtěl by jsi něco dodat na závěr?

J. F. : Určitě, zajděte na účet Spojky a nebojte se napsat. Ať už hledáte klub v okolí, kam chcete přihlásit dítě nebo nerozumíte nějakému pravidlu. Taky můžete navštívit Youtube: MS ragby 2019, kde najdete už teď  videa o historii mistrovství světa a v průběhu RWC i názory na odehrané zápasy. A v neposlední řadě šiřte časopis, když už je s tím tolik práce ať se dostane k co nejvíce lidem. Neměl jsem s tím práci jen já, ale i plno lidí kteří přispěli článkem, ragbyové osobnosti, trenéři, funkcionáři i lidé veřejně známí David Kozohorský a Jindřich Šídlo. Všem jim chci strašně poděkovat.

Časopis SPOJKA zdeSpojka 1-2019