Miroslav Němeček: „Preferujeme větší pohyb rojníků“

Jako jeden z mála českých hráčů si zahrál nejvyšší francouzskou soutěž TOP 14 v dresu Oyonnax. Ceněný hráč pro svou vytrvalost, tvrdost a poctivý přístup k ragby. Po návratu z Francie se vydal na trenérskou dráhu. Miroslav Němeček povede český národní tým mužů premiérově z pozice hlavního trenéra.

Po Tvém velice úspěšné hráčské kariéře v zahraničí jsi se už vžil do českého ragbyového prostředí a navíc v roli trenéra, nebo jsou ještě nějaké odlišnosti co Ti dělají velký problém?

Miroslav Němeček: Když jsem se do Čech vracel, tak jsem přesně věděl do čeho jdu. Jelikož jsem vývoj v českém ragby sledoval i ze zahraničí, tak mě v zásadě nic nepřekvapilo. Věc, která mi však nejvíce vadí a na kterou jsem si nezvykl a zvyknout nechci, je přístup hráčů k tréninku a k ragby jako takovému. Hrači často zapomínají, že je ragby potřeba věnovat víc než jen 80 minut na hřišti při zápase a 2 hodiny týdně na tréninku, aby se někam posunuli.

Jak bude vypadat chod národního týmu v letošní sezoně pod Tvým vedením? Bude to na bázi srazů před jednotlivými utkáními, nebo budeš s hráči pracovat více pravidelně, nebo nějakou formou organizované individuální přípravy reprezentantů ?

M. N. : Neřekl bych, že je národní tým pod „mým“ vedením. Ve vedení jsme společně s Pavlem Palou a Tomaszem Putrou. Chtěli bychom se samozřejmě potkávat s hráči co nejvíc. Je nám však jasné, že hráči mají i jiné závazky jako je rodina, práce a mateřské kluby. Zatím jsme pořádali třídenní soustředění v Říčanech, máme v plánu pořádat několikadenní soustředění před každým zápasem a také regionální tréninky pro Čechy a Moravu, které zatím probíhají jednou měsíčně.
Dále je v plánu uspořádat dvoudenní soustředění po konci zimní části sezony, které bude věnované především fyzické přípravě. Na tomto soustředění hráče otestujeme a každý hráč dostane plán své individuální přípravy, aby se mohl přes zimu připravit. Jsme zvědavi, jak se k tomu hráči postaví.

Možná cesta zlepšení výsledků reprezentace je spíše mít co největší množství reprezentantů v kvalitnějších zahraničních soutěžích, tak jak to bylo v minulosti v úspěšné éře, nebo zkvalitňovat domácí prostředí a hráčům nabízet možnosti u nás ? Jaká je Tvoje představa ?

M. N. : Nejlepší by asi byla kombinace těchto dvou věci. Je nám jasné, že naše liga zatím není dostatečně kvalitní, aby poskytla rozvoj těm nejtalentovanějším hráčům, které máme. Proto je třeba cpát tyto hráče do zahraničí, kde mohou růst. Na druhou stranu potřebujeme kvalitní soutěž, aby přilákala zájem veřejnosti a sponzorů. Kostru národního týmu by každopádně měli tvořit hráči hrající naši soutěž a se kterými se můžeme scházet častěji.

Hráči absolvovali na začátku přípravy kondiční testy. Jak na tom jsou naši reprezentanti ? Je třeba zlepšení kondice jedním z hlavních faktorů jak hrát kvalitnější ragby ?

M. N. : Řekl bych, že kondice většiny našich hráčů není na úrovni, kterou bychom si představovali. Fyzickou kondicí se dají v ragby vyhrát zápasy a hlavně je to oblast, na které mohou hráči pracovat i individuálně. Talent jednotlivých hráčů se změnit nedá, jejich kondice však ano.

V sobotu proti Maďarsku by se náš tým měl prezentovat jakou hrou ? Měnil jsi nějak zásadně herní systém, který aplikoval jihoafrický trenér Phil Pretorius a později Daniel Beneš ?

M. N. : Myslím, že oproti hře pana Pretoriuse, preferujeme větší pohyb rojníků po hřišti. K čemuž je potřeba i právě zmíněná fyzická kondice, která může nahradit některé individuální nedostatky některých hráčů.

Kdo povede tým jako kapitán v sobotu proti Maďarsku ?

M. N. : Marek Loutocký, který už vyzrál do této role.

V českých klubech působí několik jihoafrických hráčů. Počítáš s těmito hráči v případě, že získají český pas ? Bylo by to velké oživení hry pro český národní tým?

M. N. : V zásadě jsem proti trendu, aby hráli cizinci za národní tým jiných zemích. Mladí čeští hráči by měli mít vidinu, že když budou poctivě pracovat, tak se do národního týmu dostanou a ne, že jim toto místo zabere cizinec. Výjimkou jsou pro mě pouze cizinci, kteří mají k Česku silnější vztah. To znamená, že umí česky a mají v plánu v Čechách i nadále zůstat.