PRO14: Jihoafričané se chápou příležitosti od prvního kola

Další soutěž, která byla letos rozehraná ve stínu Světového poháru, je Guinness Pro14. A i když jsou nejlepší hráči všech pěti zastoupených ragbyových unií na mistrovství světa v Japonsku, soutěž nepostrádá náboj už od prvního kola.

Situace týmů z jednotlivých unií je samozřejmě velmi rozdílná. Irové a Velšané si díky široké hráčské základně mohou dovolit posty v týmech pokrýt druhým sledem hráčů a v klidu si otestovat čerstvě dospělé mladíky. Skotové a Italové mají naopak z každého týmu v Japonsku téměř celou první patnáctku. V luxusní situaci jsou Jihoafričané, kteří mají doma až na výjimky celý tým. Právě jihoafričtí Cheetahs se postarali o největší překvapení kola, když přejeli doma Glasgow 48 – 14. Výrazný podíl na výsledku měl navrátilec z Evropy Ruan Pienaar, který z pozice mlýnovky sám jednu pětku položil, k tomu nakopal třináct bodů a mnohokrát rychlou rozehrávkou či kopem zpoza mlýnu uvolnil útočníky. Druhý jihoafrický tým, Southern Kings, řádně proháněl modrokabátníky z Cardiffu, ale nakonec doma získal jen bonusový bod za prohru do sedmi bodů rozdílu.
Překvapivě dobře zahrál v podstatě rezervní tým Trevisa, který začal tam, kde v minulé sezóně skončil, a znovu potrápil jeden z irských týmů. Základní patnáctka italského týmů byla tentokrát poskládaná z hráčů pěti zemí, jen šest z nich byli rodilí Italové povolaní z lavičky nebo z italské domácí ligy. Paradoxně to byl Ir Keatley, který dal za italskou stranu nejvíce bodů (12 a všechyn z kopů). Leinster v tomto zápase dvakrát prohrával a k vítězství potřeboval hatrick Davea Kearneyho dovršený v 65. minutě.
Žádný z dalších výsledků včetně vysoké prohry Zeber v Edingburgu nelze označit za překvapení.

Výsledky prvního kola PRO14 2019/20:

Cheetahs 48 – 14 Glasgow
Ulster 38 – 14 Ospreys
Munster 39 – 9 Dragons
Southern Kings 27 – 31 Cardiff Blues
Scarlets 18 – 10 Connacht
Treviso 27 – 32 Leinster
Edinburgh 50 – 15 Zebre