Míče mistrovství světa – 1991 Adidas Webb Ellis

Druhé ragbyové mistrovství světa v roce 1991 se odehrálo na britských ostrovech. Oficiální hrací míč byl tentokrát značky Adidas Webb Ellis.

Pravděpodobně ten největší koncern působící ve sportovním odvětví značka Adidas, se stala oficiálním dodavatelem ragbyových míčů pro mistrovství světa 1991. Ne náhodou tento německý sportovní gigant spojil své jméno s největším ragbyovým gigantem „All Blacks“, stalo se tak v roce 1999.

Co se týče ragbyových míčů od firmy Adidas, tak v 70. a 80. letech byl nejoblíbenějším míčem na mezinárodní úrovni Addidas Wallaby. Tmavý kožený míč o kterém kopáči tvrdí, že je do dneška nepřekonatelný co se týče vlastností pro kopání. Podobných kožených míčů měla firma Adidas v tomto období několik řad. V roce 1991 získali právo být oficiálním dodavatelem pro druhé mistrovství světa, které se odehrálo na britských ostrovech.

Míč pro světový šampionát byl ze syntetických materiálů. Dostal jméno Webb Ellis po legendárním zakladateli ragby. Novinkou byl vroubkovaný povrch, ale kromě světového šampionátu se s ním příliš dalších utkání neodehrálo. Měl dokonce i verzi koženou. Titul oficiálního míče mistrovství světa 1991 Adidasu již nikdo nevezme.

Adidas je, co se týče sportovních míčů především fotbalovým dodavatelem. Své oficiální míče mistrovství světa ve fotbale má pravidelně od roku 1970 a nevypadá to, že by je někdo nahradil. Svou aktivitu směrem k ragby zaměřila tato německá značka přímo na ty nejlepší, na Nový Zéland. Od roku 1999 hrají All Blacks svá domácí utkání s ragbyovým míčem Adidas a tlak na to stát se oficiálním dodavatelem míče pro světový ragbyový šampionát se bude pravděpodobně zvyšovat. Současné partnerství světovou ragbyovou federací WORLD RUGBY a značkou Gilbert, končí po světovém šampionátu v roce 2023 (zdoj: worldrugby.com zde).