Miroslav Němeček: „Na fyzické kondici chceme pracovat cíleně“

V polovině prosince se sešla reprezentace ČR mužů k úvodnímu víkendovému soustředění ve sportovním centru v Nymburku. Trenér Miroslav Němeček nám nastínil plán přípravy a pohovořil o věcech, které náš národní tým limitují do budoucna.

V polovině prosince absolvovali hráči krátké soustředění. Jaká byla náplň a jaký program čeká na hráče v přípravném období. Budete se scházet také v lednu a v únoru ?

Miroslav Němeček: Jednalo se o víkendové soustředění v Nymburku. Pauza mezi posledním podzimním a prvním jarním zápasem reprezentace je opravdu velká (5 měsíců) a proto jsme chtěli, aby se spolu hráči v mezidobí několikrát alespoň potkali. Chtěli jsme také vědět, v jaké se hráči nacházejí kondici. Jak fyzické tak psychické. Proto byl v plánu „yoyo“ test, který už hráči absolvovali v létě na soustředění v Říčanech. Dále jsme měli v plánu si v lehkém tempu projít naše herní kombinace, abychom si je znovu oživili. Na konec bylo v plánu s hráči absolvovat malý „workshop“ v posilovně pod vedením Marka Pluhaře, kde by se hráčům vysvětlilo jak se mají přes zimu připravovat, co se od nich očekává, atd. . Tato seance měla být také spíše zaměřená na prevenci zranění. Myslím, že spousta hráčů víceméně ví jak posilovat, málokdo však myslí na mobilitu a právě prevenci proti zranění. V současné době plánujeme soustředění v Nice, kde trénuje tamní tým Martin Jágr. Toto soustředění by mělo proběhnout na začátku března. Na měsíc leden a únor zatím žádný plán není.

Kolik hráčů se účastnilo tohoto prvního soustředění a v jaké kondici hráči jsou po skončení sezony ?

M. N. : Soustředění v Nymburku bylo záměrně naplánováno na tento termín, aby hráči mohli po konci sezony doléčit případná zranění a nabrat novou chuť do trénování. Zároveň, aby měli novou motivaci před nadcházející zimní přípravou. Musím však říct, že pro mne byla odezva hráčů na toto soustředění velkým zklamáním. Z 47 pozvaných hráčů přijelo pouhých 12. Máme v kádru několik hráčů, kteří hrají v zahraničních soutěžích, pro které nebylo toto soustředění primárně určeno, jelikož u nich pokračují soutěže. Také máme několik hráčů, kteří jsou zranění, takže jsem neočekával celý tým. 12 hráčů je však ale hodně málo.

Pro mne je to velké zklamání hlavně proto, že jsem byl velice pozitivně překvapen, jak hráči přistupují k tréninkům a k zápasům. Samotná účast na trénincích je ale problém. Je mi jasné, že naši hráči nejsou placeni a mají leckdy jiné priority. Ragby jako priorita ještě bohužel dosti klesá po ukončení každé části naší sezony. Jsem přesvědčen, že náš tým má v současné době potenciál hrát o vrchní příčky v „trophy“ (soutěž o úroveň výš). Samotný potenciál však nestačí. Je třeba také pracovat. Jak individuálně, tak kolektivně. Proto si myslím, že podobná soustředění jsou naprosto nezbytná, abychom v „trophy“ uspěli. Bude potřeba provést po sezoně analýzu, jednak s hráči a jednak s vedením, abychom se podobným nepříjemným překvapením do budoucna vyhnuli. Pro mne osobně je světlem na konci tunelu naše narůstající členská základna. A věřím, že čím více hráčů budeme do budoucna mít, tím více se mezi nimi najde těch, pro které bude ragby a hraní za reprezentaci mít větší prioritou. Nicméně bych velice rád poděkoval hráčům, kteří se soustředění zúčastnili, a kteří přes nízký počet k tréninkům přistoupili opět profesionálně.
Fyzickou kondici jsi označil jako jeden z faktorů jak hrát kvalitnější ragby. Je to klíčový faktor na kterém budete pracovat cíleně ?
M. N. : Výkon každého hráče se skládá z několika faktorů. Fyzická kondice, dovednosti, talent, inteligence..atd. . Některé z těchto faktorů ovlivnit nedokážeme. Fyzická kondice je naopak faktor, který se ovlivnit dá a na kterém se dá pracovat individuálně. Není to však jediný faktor. Pouze fyzickou kondicí se zápas vyhrát nedá, na druhou stranu je to právě fyzická kondice, která může zápas rozhodnout. Je to také jeden z faktorů, ve kterém nám ragbyový svět utekl. Myslím, že nejsme schopni hrát s týmy jako je Gruzie nebo Rumunsko, jelikož by jsme jim jednoduše nestačili fyzicky. Hodně slyším mluvit, že nám chybí v českém ragby kontinuita hry a hledání volného prostoru. Což je určitě pravda. Na druhou stranu je spousta hráčů, kteří ani nejsou fyzicky schopni hrát v kuse déle než dvě minuty. A unavený hráč potom dělá chyby. Volný prostor se daleko lépe hledá dobře fyzicky připravenému hráči. Takže ano. Na fyzické kondici chceme pracovat cíleně. Jde pouze o to, jak k tomu přistoupí samotní hráči.
Máte naplánované nějaké ostré přípravné utkání před dvěma klíčovými utkáními mistrovství Evropy proti Lotyšsku a Švédsku ?

M. N. :  Jak jsem již uvedl, tak připravujeme soustředění ve Francii a v současné době se snažíme najít soupeře, proti kterým bychom na tomto soustředění hráli. Sportovní kalendář je od konce března dosti nabitý a těžko se nám bude hledat volný termín na další potencionální přípravný zápas pro národní tým.