V nejstarším derby světa zvítězil Edinburgh

Na světě nenajdete v ragby klubové derby s delší tradicí, než jsou zápasy Edinburghu a Glasgow. Poprvé bylo odehráno ještě před vznikem Skotské ragbyové unie.

První utkání týmů těchto dvou skotských měst bylo odehráno 23. listopadu 1872 v Burnbanku. V zápase proti sobě nastoupilo v souladu s tehdejšími pravidly dvacet hráčů na každé straně. Edinburghští dokázali skórovat jen jediným dropgoalem, i to ovšem stačilo na vítězství.

Jednou z nejznámnějších osobností zápasu byl hráč Glasgow Willie Cross. Ten už měl za sebou jiný zápis do historie ragby. 27. března 1871 nastoupil za Skotsko v hnědém dresu s bodlákem proti Anglii v bílém s červenou růží a první v zápase skóroval. Vzhledem k tomu, že zápas je považovaný za první mezinárodní zápas v historii ragby, je Cross historicky prvním hráčem, jehož body byly zapsány do statistik.

Derby se později hrálo samostatně jako zápas regionálních výběrů i jako součást skotských klubových soutěží, později v rámci Velšsko-Skotské Ligy a nyní v rámci Guinness PRO14.

Od roku roku 1995 je vítězství odměňováno pohárem nazvaným 1872 Cup. Vítěz je určován na základě součtu všech vzájemných soutěžních utkání klubů Edinburgh Rugby a Glasgow Warriors, kteří jsou profesionálními následovníky původně amatérských výběrů, v rámci sezóny.

V ročníku 2019/20 spolu hráli Glassgow a Edinburgh zatím dvakrát, oba kluby mají po jednom vítězství a o zisku 1872 Cupu se rozhodne až ve třetím zápase. Za to skutečné derby je ale považován zápas hraný mezi svátky.

Letos se hrál v rámci devátého kola PRO14 28. prosince na stadionu Murrayfield v Edinburghu před téměř 28 tisíci diváky. A byl to zápas řízný jako skotská, viz pohyby skóre. V 18. minutě Fijan Bill Mata předvedl offload, který měl oči, a Darcy Graham utekl celé obraně Glasgow (7-0). Ve 25. minutě Warriors přetížili obranu soupeře, Huw Jones si chytře proběhl až pod klacky (7-7). Ve druhé půli to bylo po penaltě Simona Hickeyho 10-7. Pak Scott Cummings proskočil mezi nedůslednými obránci (10-14), ovšem Henry Pyrgos potrestal stejné chyby na druhé straně (17-14). Když Duhan van der Merwe potlačil George Horna do brankoviště, bylo to 15 minut před koncem 17-19. Deset minut před koncem ovšem Warriors chyběly síly a nedokázali zastavit maul jinak, než stržením na posledním metru. Byla z toho trestná sedmička a žlutá karta (24-19). Glasgow se znovu tlačil vpřed, ovšem zápas skončil tak jak začal útěkem Darcy Grahama po hezké hře edinburských hráčů rukama na pravé straně.

Konečný stav: Edinburgh 29 – 19 Glasgow