Hein Kriek: „Máme šest akademií a jedno národní centrum“

Nizozemské ragby vede v současnosti jihoafričan Hein Kriek na pozici sportovního ředitele, který v letech 2017-2018 působil i v českém ragby, jako jeden z trenérů  národního týmu mužů a sedmičkové Dukly. Nizozemský národní tým mužů zaznamenal na podzim skvělé výsledky v mistrovství Evropy skupiny Trophy. Vysoké vítězství nad Ukrajinou a také dokázali porazit zvučné Německo na jeho hřišti. Po dvou odehraných kolech vedou tuto druhou nejvyšší evropskou soutěž.

Nizozemsko vyhrálo nad Německem v Německu. Je to velký výsledek pro nizozemské ragby. Cítíte, že by jste mohli být favorité této skupiny ?

Hein Kriek: Máme před sebou ještě velice těžká utkání. Utkání proti Švýcarsku hrajeme venku. Jsme v dobré pozici, ale je to ještě dlouhá cesta. Samozřejmě by jsme chtěli postoupit do nejvyšší skupiny Championship, ale je tu ještě také play off, je to velmi dlouhá cesta.

Kdy jsi začal pracovat pro nizozemskou ragbyovou federaci a na jaké pozici ? Změnil jsi něco zásadního v organizaci unie ?

H. K. : Jsem sportovním ředitelem a začal jsem začátkem září. Unie byla / je ve velmi dobrém stavu. Snažím se sladit všechny různé segmenty (kluby / akademie / národní týmy), takže všichni pracujeme stejným směrem. Máme velmi schopný trenérský tým, který skvěle pracuje s hlavním týmem.

Všichni hráči národního týmu hrají v Nizozemsku, nebo hrají v jiných evropských zemích ? Jak tým pracuje, máte společné tréninky každý týden, nebo jen společnou přípravu několik dní před utkáním ?

H. K. : V týmu máme 4 hráče, kteří hrají mimo Nizozemsko. Když není místní soutěž, tak máme víkendové tréninkové kempy a také trénujeme v týdnu, kdy převažuje hra. Jádro týmu je spolu 2-3 roky a je smícháno s novými talentovanými hráči. Pracujeme s týmem 36 hráčů na každém tréninku.

Máte speciální tým hráčů na ragby 7 ? Nějaké zaměření na ragby 7 v Nizozemsku ?

H. K. : V roce 2020 se nebudeme účastnit soutěží v ragby 7. Množství hráčů je malé na spuštění obou programů.

Kolik máte v Nizozemsku ragbyových akademií ? Jak fungují a na které věkové kategorie jsou zaměřené ?

H. K. : Máme šest akademií a jedno národní centrum. Akademie jsou pro 12-17 a centrum pro 18-23. V procesu budování je i seniorská akademie.

Akademie jsou organizovány kluby ?

H. K. : Všech šest akademií jsou nezávislé a běží pod dohledem federace, která jim dává status akademie. Nejsou napojeny na žádné kluby, jsou regionálními akademiemi. Národní tréninkové centru (NTC) běží pod nizozemskou ragbyovou federací a každý rok je nabídnuta pro nejlepší talenty z akademií, jak můžete vidět na našem webu ( zde ) .

Regionální akademie i národní tréninkové centrum je jak pro hráče, tak i pro hráčky ?

H. K. : Obojí, jak akademie tak NTC je pro kluky i holky. Souběžně s tím běží šest RDD (Rugby Developement Days) během sezony včetně kurzů s mezinárodními hosty, kteří vedou workshopy pro naše trenéry během víkendů, kdy nejsou soutěže, tak aby se každý mohl zúčastnit. Během těchto víkendů se hrají také utkání v kategoriích U16, U17, U18, ze kterých se pak vybírají hráči do jednotlivých národních týmů. Národní tým je složen z 45-65 hráčů v každé kategorii.

Rozhovor v angličtině: Hein Kriek_interview original