Roman Šuster: „Hra v útoku není jednoduchá“

Národní tým ČR U20 se probojoval na březnové mistrovství Evropy do Portugalska, kde bude mít za soupeře velice silné soupeře – Portugalsko, Španělsko, Rusko, Rumunsko, Belgie, Polsko. Bude to velké srovnání českého ragby. Trenér národního týmu Roman Šuster připravuje tým na tento velký evropský turnaj.

Jaký program čeká národní tým ČR U20 v přípravě před mistrovstvím Evropy ? Jaká by byla Tvoje ideální představa ? Budeš spoléhat na přípravu hráčů v klubech, nebo se budeš snažit mít hráče co nejvíce společně ?

Roman Šuster: V první řadě jsme naplánovali krátké soustředěni na běžkách určené především pro budování týmu, ale také proto, abychom hráčům udělili jasné instrukce na čem až do mistrovství Evropy (Rugby Europe Men XV U20 Championship) budou pracovat oni sami a na čem budeme pracovat na společných srazech. Tyto srazy budou čtyři a budou sloužit jako kontrolní pro sledování formy každého hráče, ale také jako přípravné na mistrovství Evropy. Tyto akce plánujeme spojit s reprezentací mužů, popř. reprezentací U18 a vždy je ukončíme modelovým nebo přátelským utkáním. Samozřejmě by bylo ideální mít všechny nominované hráče čtyři až šest týdnů před mistrovstvím Evropy k dispozici a společně se připravovat. Bohužel v našich podmínkách toto není možné, tak budeme spoléhat na serioznost hráčů ve vlastní přípravě v klubech a následně korigovat vše nutné na víkendových reprezentačních srazech.,

Co bude klíčové zlepšit, tak aby se naše hra zkvalitnila a na evropském šampionátu jsme byli konkurenceschopní ? Kondice, herní činnost, individuální technika hráčů ?

R. Š. : Vzhledem ke kvalitě našich soupeřů (Portugalsko, Španělsko, Holandsko, Rumunsko, Rusko, Belgie, Polsko) bude dobré zlepšit všechny složky výkonu, nicméně jako důležité se mi jeví zlepšení dvou negativních oblastí vyplývajících z kvalifikačních utkání na mistrovství Evropy a to disciplína a přenesení hry kopem na soupeřovu část hřiště.

Obecně máme v Česku problém s hrou útočníků, hrou v prostoru a právě s poziční hrou kopem. Bude potřeba se na tento problém nějak dlouhodobě zaměřit jinak budeme v evropské konkurenci stále více ztrácet ?

R. Š. : Ano, je to tak, ale je potřeba také říct, že hra v útoku není jednoduchá, každý hráč musí být vybaven mnoha dovednostmi, vše probíhá ve velké rychlosti na velkém prostoru, každý nedostatek je vidět. Ke všemu požadavky na fyzickou připravenost hráčů jsou vysoké, hlavně na rychlost. Myslím, že je potřeba především změnit chápáni našeho sportu a změnit přístup k němu. Pokud chceme obstát v evropské konkurenci, musíme tvrdě, koncepčně a metodicky pracovat.

Po dvou ostrých utkání v kvalifikaci proti Švýcarsku a Polsku jsou nějaké herní činnosti o které se můžeme opřít ? A naopak, kde musíme opravdu znatelně přidat ?

R. Š. : Myslím, že se nám poměrně daří realizovat herní plán na kterém pracujeme, držet balon, přehrát soupeře a skórovat. Na druhou stranu, a již jsem to zmínil, je potřeba zlepšit přenesení tlaku na soupeře kopem, odstěhovat hru z našeho území, především potom z našich 22m.

Je to velká výzva hrát mistrovství Evropy proti týmům, které jsou v dospělých kategoriích daleko před námi jako Belgie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Rusku, Rumunsko a Belgie ?

R. Š. : Je to krásná výzva. Je to sportovní sen, který nám může přinést spousty emocí. Právě pro emoce se sport po celém světě praktikuje, sleduje a prožívá. Jet na mistrovství Evropy jsme si pro hráče hodně přáli. Hráči si jej vybojovali a teď uvidíme, jak se nám podaří zvládnout samotný turnaj. V každém případě je to možný příslib pro budoucnost českého ragby. Vždyť reprezentace U20 je podhoubím pro reprezentaci mužů.