Jaroslav Vinický: „Povinnost záznamu ze zápasu není nijak podrobně specifikována“

V sezoně 2020 již nebude Česká ragbyová unie finančně podporovat živé internetové přenosy nejvyšší české ragbyové soutěže I. ligy. Zeptali jsme se nejen na to Jaroslava Vinického, který již několik let zprostředkovává fanouškům živé přenosy českých ragbyových soutěží realizací přímých přenosů SPORTS ONLINE . Je odborníkem ve svém oboru, který se v prostředí českého ragby pohybuje velice dlouhou dobu. 

Česká ragbyová unie oznámila, že již nebude zprostředkovávat on line vysílání ligových utkání jako v minulé sezoně . Jaké jsou důvody, že tato spolupráci se SPORTS ONLINE je přerušena ? Důvodem je ekonomická náročnost, nebo nízká sledovanost ?

Jaroslav Vinický : Důvody mi přesně nejsou známy. Ale podle mně dostupných informací, bylo cílem přesunout náklady na vysílání přímo na jednotlivé kluby. O ekonomické náročnosti
myslím nemůže být řeč. Možná by stačilo srovnat roční náklady na pořad „České ragby“ a live přenosy. Ale to není otázka na mě, ale spíš na výkonný výbor ČSRU.
Také mne zaráží, že v době, kdy ČSRU tvrdí, že budoucnost je v sedmičkovém OLYMPIJSKÉM ragby, ale přenosy z těchto turnajů si objednávaly a hradily pořádající kluby. Jinak, spolupráci s námi nepřerušili, protože vlastně nikdy oficiálně žádná spolupráce neexistovala. Za celá léta nebyl ze strany ČSRU parafován ani jeden z návrhů smluv na realizaci přenosů, takže vše probíhalo pouze na bázi „dohody mezi gentlemany“ s mnoha nečekanými změnami a novými požadavky. Na které jsme vždy stačili, i když někdy s velkým vypětím sil reagovat (viz. finále Extraligy 2018).

V ročníku 2019, díky rozhodnutí ČSRU, také došlo ke změnám, kdy jsme byli nuceni v průběhu ročníku měnit formát přenosů. Dohoda se změnila a to výrazně v náš neprospěch. S podmínkami, které nebylo v našich silách možné zajistit. Například, povinnost, mít profesionálního komentátora na jeden zápas kola. Reálně máme maximálně 2-5 profesionálních komentátorů ragby v republice. Většina z nich, v době zápasů 1.ligy, komentuje světové ragby na Nova Sport. Nebo je na hřišti. I přesto se nám podařilo na několik zápasů
tyto lidi zajistit. Proto jim musím poděkovat, protože svou práci odvedli profesionálně. Přesto, že jsem jim nemohl nabídnou relevantní finanční ohodnocení za jejich práci. Co se týká případných výhrad ČSRU ke kvalitě přenosů, a míním tím hlavně marketingový úsek, v rámci ceny, kterou byli ochotni platit, je kvalita nadstandardní. Ano, můžeme vysílat přenos
ve stejné kvalitě jako ČT, ale za stejnou cenu.

České ragbyové kluby hrající I.ligu mají nově povinnost pořizovat videozáznam svých domácich utkání. Již se na Vás kluby s tímto požadavkem obracejí ?

J. V. : Prozatím nemáme domluvené vysílání, nebo záznam s žádným klubem. Přesto, že realizujeme streamy v ceně, která se rovná ceně přímých nákladů, tedy bez zisku, pod cenu nákladů jít nemůžeme. S jednotlivými kluby jednáme, nabídli jsme několik možných variant (pouze záznam, stream jednou kamerou + záznam + skóre a čas, stream 2 kamery + záznam + skóre a čas). Také jednáme s několika internetovými televizemi, zda by výměnou za exkluzivitu těchto přímých přenosů částečně financovali náklady na realizaci. Pokud se nám podaří tento model zajistit, ponese to jeden negativní důsledek. Tím bude to, že 1.liga ragby nebude dostupná pro jakoukoliv jinou televizi (vyjma regionálních městských televizních kanálů).

Hlavní problém vidím (ostatně, jak každý rok) v tom, že podmínky se změnily jen chvíli před startem nového ročníku ligy. Pro nás, jako případnou servisní organizaci, to přináší velké komplikace. Přenosy a obsazení technikou a lidmi plánujeme nejméně půl roku předem. Stejně tak to jistě způsobilo nemalé problémy klubům, které s navýšením výdajů v rozpočtu nemohly počítat. A za absolutně neprofesionální považuji to, že povinnost záznamu ze zápasu není nijak podrobně specifikována, tak jak je tomu u jiných sportů. Například fotbal má jasně daná pravidla, záznam musí začínat nástupem hráčů na hřiště, musí obsahovat čas, musí být v min. kvalitě 720p, v případě konfliktů na hřišti, nebo na tribunách, musí toto dokumentovat. A to se vůbec nebavím o hokeji a systému videorozhodčího, na jehož vývoji jsem se díky JIMI a.s. mohl podílel, kde jsou velice striktní požadavky na záznam.

Jaká průměrná sledovanost se pohybovala na utkání I. ligy ? Byly velké rozdíly v jednotlivých utkáních, nebo se sledovanost držela na přibližně stejné úrovni ve všech utkáních ?

J. V. : Dle dostupných zdrojů se shlédnutí jednoho zápasu pohybovalo v průměru mezi 1500-2000 diváků. Byly zápasy s nízkou sledovaností (minimum 360 shlédnutí), ale i s nadprůměrnou sledovaností (maximum přes 6000 shlédnutí). Co je ovšem nejpodstatnější, že došlo k nárůstu sledování FB stránky ČSRU a to z původní necelé tisícovky sledujících před zahájením přímých přenosů, na téměř 5000 sledujících. Paradoxem možná je, že zápasy mládeže a dětské turnaje mají oproti první lize často vyšší počet shlédnutí. Ty ovšem vysíláme hluboko pod náklady, protože není moc klubů, které si mohou dovolit zaplatit alespoň něco.

A jak si vede sledovanost ragbyových přenosů v porovnáni s jinými sporty ? Je nějaký sport, který na SPORTS ONLINE vysíláš, který se naprosto vymyká průměru těch dalších ?

J. V. : Ve srovnání s jinými sporty, které mají daleko větší základnu jak klubovou, tak diváckou, považuji sledovanost za vysoce nadprůměrnou. Zápasy MSFL (Moravskoslezská fotbalová liga) mají průměrný počet shlédnutí od 300 do 1000. A že fotbal má podstatně víc klubů, fanoušků a sponzorů 🙂 Nejsledovanější zápas MFK Vyškov vs. FC Viktoria Plzeň (MOL CUP) měl 6600 shlédnutí. Zápasy Superligy Florbalu na TVcom se pohybují okolo 1000 shlédnutí. A stejně tak jsem přesvědčený o tom, že jedno kolo 1.ligy ragby na FB má celkově vyšší počet shlédnutí, než měsíční počet diváků pořadu České ragby na ČT sport.

Pohybuješ se v českém ragby již mnoho let. Jaká je Tvoje zkušenost s českým ragbyovým prostředím ? Mění se nějak v průběhu let ? Je české ragbyove prostredi již vice profesionálnější, nebo se jedna čistě amatérské prostředí ? Třeba v porovnání s jinými sporty, ve kterých se pohybuješ.

J. V. : Ragbyové prostředí je oproti jiným sportům unikátní. To platí i pro Česko. Ale stejně, jako vše, i toto prostředí se mění. V ragby na úrovních klubů jen k lepšímu. Vzniklo mnoho nových klubů. Přibylo žen a dívek, rozšiřuje se i sedmičkové ragby. Bohužel, neustále vše stojí hlavně na nadšených dobrovolnících. Počínaje prací s mládeží a konče první ligou. Z mého pohledu neustále chybí jednoznačná a jasná koncepce trénování mládeže. Do reprezentačního výběru by měli přijít hráči, kteří vynikají nejen individuální technikou, ale napříč kluby stejnými návyky a taktikou hry. Z mého pohledu je ragby v Česku amatérské prostředí s profesionálními sportovci. A to na úrovni hráčů, trenérů, funkcionářů a spousty podporovatelů z řad rodičů, nebo bývalých hráčů ragby.

Pro ragby.info : Tomáš Krejčí