PRO14: Leinster přepsal historii soutěže na speciálním místě

Ve stínu Poháru šesti národů se hrálo i dvanácté kolo Guinness PRO14. Leinster se stal historicky prvním týmem, který má po dvanácti kolech stejný počet výher. Do historie se ale tento ročník zapíše i odkladem zápasů kvůli prevenci šíření koronaviru.

Leinster si pro rekordní zápis do statistik zajel nikoliv na domácí hřiště Ospreys. Zápas se výjimečně hrál v Neathu, na hřišti The Gnoll, který spravuje Neath Rugby Football Club. A právě Neath RFC je údajně nejstarším ragbyovým klubem ve Walesu a byla zde založena Velšská ragbyová unie.
V dalších zápasech Southern Kings svým běhavým stylem potrápili Scarlets, neudrželi však tempo po celý zápas a nakonec výrazně prohráli. Zebre – stejně jako většina klubů hrající bez hlavních opor – nedokázali potvrdit svou schopnost v domácím prostředí potrápit silné soupeře a Munster je přehrál s nulou. Edinburgh jede na vítězné vlně a Connachtu nedal šanci, bezpečně si poradil i Glasgow s Dragons.
Průběh dvou zbylých zápasů byl dramatičtější. Blues se trápili s Benettonem 70 minut, pak se teprve ujali vedení a rozhodli. Cheetahs nastoupili v Ulsteru sebevědomě, nicméně domácí si zápas trpělivě uhráli.

Výsledky 12. kola
Ospreys 13 – 21 Leinster
Scarlets 36 – 17 Southern Kings
Zebre Parma 0 – 28 Munster
Edinburgh 41 – 14 Connacht
Glasgow 34 – 19 Dragons
Cardiff Blues 34 – 24 Benetton
Ulster 20 – 10 Cheetahs

13. kolo nebude odehráno celé. Z preventivních důvodů se odkládají zápasy v Parmě, kam měli přijet Ospreys, a v Trevisu, kde měl hrát Ulster. Naopak se bude hrát v jihoafrickém Port Elizabeth, kde Southern Kings hostí Connacht. Ostrovní zápasy v Edinburghu (hostem jsou Cardiff Blues), Dublinu (Leinster – Glasgow), Limericku (Munster – Scarlets) a Newportu (Dragons – Cheetahs) se také odehrají podle plánu a je možné je legálně sledovat on-line na placeném kanále PRO14.tv.

Pro ragby.info: Petr Novotný