PRO14: Jihoafričané bojují, ale nevyhrávají

Ve třináctém kole Guinness Pro14 se hrálo na severní i jižní polokouli, na ostrovech ve větrném a chladném počasí, v Jižní Africe za slunečného podzimního dne. Oba zápasy na italské půdě však byly z preventivních důvodů odloženy.

Toto kolo zahájily domácí zápasy lídrů obou konferencí. Překvapivě těžké to měl Edinburgh, který dokázal Cardiffu položit jen jednu pětku a definitivně rozhodl až dvěma trestnými kopy v poslední desetiminutovce (14 – 6).

Leinster si po rychlých pětkách ve třetí a jedenácté minutě držel od Glasgow odstup a svůj náskok už jen navyšoval až k výraznému skóre 55 – 19.

Zápas Munsteru se Scarlets se zlomil ve prospěch domácích ve 33. minutě, kdy Sam Lousi dostal červenou kartu za naprosto nevídanou boxerskou vložku. Následovala první pětka Munsteru, oslabení Scarlets však i nadále bojovali a jednoznačný výsledek 29 – 10 vznikl až v poslední desetiminutovce, kterou hosté odehráli ve třinácti.

Červená karta sehrála významnou roli i v zápase Southern Kings proti Connachtu. Irové si v Port Elizabeth užívali hru za krásného podzimního počasí prvních patnáct minut a vedli o 14 bodů. Jenže pak Peter Robb zasáhl soupeře loktem do krku a rozhodčí ohlásil „bohužel jste mi nedal na výběr“, než poslal Robba do šatny. Když se pak přidala ještě žlutá, po další čtvrthodině se začínalo znovu za stavu 14 – 14. Connacht ovšem nakonec i ve čtrnácti urval silou vítězství.

Nejdramatičtější, až trochu bláznivý byl zápas Dragons s Cheetahs. První poločas patřil Cheetahs a skončil 0 – 10, ihned po půli však zabrali Dragons. Po 80 minutách byl stav 10 – 10. Oba týmy se snažily udržet míč ve hře a získat tak místo dvou bodů čtyři. V čase 80´+2´ Dragons získali trestný kop, volili kop na háčko a neproměnili. Cheetahs místo ukončení zápasu chycený míč rozehráli rukama, opět ztratili a darovali soupeři další trestný kop. V čase 80´+5´ tak Dragons úspěšným kopem sebrali hostům i remízu.