Nové pravidlo skládky – pozitivní výsledky ve Francii

Od září 2019 zavedla francouzská ragbyová federace FFR ve spolupráci ze světovou ragbyovou radou World Rugby experimentální pravidlo o skládce, která je tímto novým pravidlem omezena na provedení tzv. od pasu dolů, včetně zákazu tzv. dvojité skládky. Aplikace tohoto experimentálního pravidla sklidilo ve Francii velkou kritiku z řad široké ragbyové veřejnosti, ale první statistická  čísla v půlce sezony, ukazují na velice pozitivní bezpečnostní výsledky, které jsou tím hlavním cílem těchto návrhů úprav pravidel. Také se ukazuje, že to má pozitivní vliv i na samotnou herní stránku ragby.

NOVÁ DEFINICE SKLÁDKY : “ Hráči je povoleno složit soupeře – nosiče míče, sevřením obou paží od pasupo kotníky. Pas je část těla mezi žebry (hrudníkem) a boky. Je to nejužší část těla.“

Aplikaci tohoto pravidla Francouzi zavedli od začátku sezony 2019/2020 a má velice široký záběr soutěží. Vztahuje se na všechny mužské soutěže až po soutěže Federale 2 včetně, což je čtvrtá nejvyšší francouzská soutěž. Pravidlo se vztahuje také na soutěže žen Federale 1 a Federale 2 a soutěže U18 ženy, dále na kategorie U16 a U19.

Prezentace francouzské federace k aplikaci tohoto pravidla (přeloženo do češtiny): experimentální pravidlo skládky_prezentace FFR

V začátku soutěží byla kritika ze všech směrů, od hráčů i od trenérů. Hra byla rozkouskovaná, rozhodčí byli obviňování z přílišného zasahování do hry. Na podzim dokonce kolovala ve francouzském ragby petice proti tomuto novému pravidlu. Na nové návyky se těžko zvykalo, ale nyní se zdá, že si je všichni osvojují.

Jaká je změna těchto pravidel ?

První změna byla ve snížení povolené linie skládky a to „od pasu dolů„. Druhá výrazná změna byla v zákazu „dvojité skládky„. Tato druhá praxe dvojité skládky byla hlavní příčinou úmrtí mladého hráče Stade Francais Nicolase Chauvina v prosinci roku 2018 v utkání proti Bordeaux. Francie je hlavním navrhovatelem těchto změn a to především z důvodů bezpečnostních. Právě ve Francii byla v roce 2018 zaznamenána dvě úmrtí během 4 měsíců při ragbyových utkáních. Reakce francouzské federace společně se světovou ragbyovou radou byla tedy logická. Hledat úpravu pravidel takovou, aby do budoucna toto riziko bylo minimální. Experimentální pravidlo skládky je v sezoně 2019/2020 testováno nejen ve Francii, ale také na Fidži a v Gruzii.

Jaké jsou výsledky ?

Francouzská federace rozeslala celkem 1315 klubům dotazníky, aby zjistila jaké jsou dojmy a pocity od zahájení tohoto testovacího období. Celkem 604 klubů zaslalo své odpovědi. Více jak 60% odpovědí se shoduje, že toto nové pravidlo přináší hráčům větší bezpečnost. Pokud jde o samotnou hru, tak  86% odpovědí trenérů a hráčů se shoduje, že hra je plynulejší a umožňuje rozvoj nových dovedností.

Méně zranění ?

Na základě video analýzy provedené federací na 32 utkáních ze sezony 2018/2019 a sezony 2019/2020 se zatím prokázalo, že zranění klesají. Zaznamenáno bylo v průměru 1 zranění na utkání oproti 3 zraněním v minulé sezoně 2018. Dopady na hlavu se snížily z průměrných 9,5 za utkání na 4.

Návrat hry ?

Jeden z problémů, na které hráči upozorňovali, bylo to, že tato změna pravidla jim znesnadnila samotnou hru. Je pravda, že počet odpískaných trestných kopů za vysokou skládku se v prvním období září až říjen ztrojnásobily. V období listopad až leden, pak toto číslo pokleslo o 18%. Hra si prošla změnou zejména větším počtem přihrávek (+16%) a nárůstem průniků (+31%). Ragby v pohybu je zpět.

Philippe Marguin (zodpovědná osoba za tyto navrhované změny a také školitel francouzských rozhodčích): „Vracíme se k filozofii naší hry v pohybu, sice se základem v kontaktu, ale především s filozofií se kontaktu vyhnout „.   

 

Zdroj: článek leparisien.fr zde

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí