World Rugby: „České ragbistky si užívají zvláštního okamžiku slávy“

Na webu světové ragbyové rady WORLD RUGBY vyšel článek o našich úspěšných ragbistkách. V rozhovoru s Hanou Schlangerovou a Petrou Křiklánovou se ohlíží za úspěšným rokem 2019 v podání našich reprezentantek.

Česko ukončilo v listopadu 2018 sérii osmi po sobě jdoucích porážek, aby získalo své první vítězství porážkou Švýcarska v Yverdon-les-Bains 10-5. Tento významný výsledek nastartoval vzestup, který v roce 2019 přinesl tři výhry a jednu remízu. Tým vyhrál dva tituly Rugby Europe Women Trophy.

„Vítězství ve dvou ročnících Rugby Europe Women´s Trophy bylo velmi, velmi zvláštním okamžikem,“ řekla trenérka Hana Schlangerová pro World Rugby.„Jsem hrdá  na celý tým a neuvěřitelně vděčná všem, kteří nás na této cestě podporovali.“

Bezkonkurenční cesta českého týmu, která katapultoval tým ve světovém žebříčku žen na 45 místo, odpovídalo převzetí národního týmu trenérkou Schlangerovou, bývalou českou reprezentantkou. Hana Schlangerová je také předsedkyní českého ragbyového výboru žen a dohlíží na dívčí týmy U16 a U18. „Je jedna z nejlepších trenérů, pod kterým jsem kdy hrála,“ řekla Petra Křiklanová, kapitánka českého týmu. „Bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohly udělat, protože jsme vlastně řekly našemu manažerovi národního týmu, že potřebujeme lepší trenéry, a tak jsme začaly. Daly jsme dohromady nejlepší trenéry, jaké jsme mohly, zeptaly jsme se Hany, jestli by mohla vézt tento tým, zeptaly jsme se Petra Pořízka, jestli jí může pomoci. Prostě udělali úžasnou práci, drželi se s námi dva roky a my jsme se jen snažily naslouchat tomu, co od nás chtěli, a pokusily jsme se udělat to, co od nás potřebovali. To, co Hana udělala pro ženské ragby v Česku, je prostě úžasné, a opravdu si toho vážím,“ uvedla  pro World Rugby kapitánka Křiklánová.

Jak Křiklánová, která nyní hraje za RC Tatra Smíchov, tak Schlangerová uznávají, že ačkoli počet mladých hráček roste, tak je to mu naopak v počtech u dospělých hráček.„Počet dospělých hráček i počet týmů zapojených do seniorských soutěží bohužel klesá,“ uvedla Schlangerová. „Navzdory nedávnému mezinárodnímu úspěchu bojujeme s vývojem na národní úrovni. Je to velká výzva, které v současné době v Česku čelíme. Přál bych si, abychom to dokázali překonat tím, že nás to ještě posílí,“ dodala.

Schlangerová i Křiklánová se také shodují na tom, že propast mezi Českem a rozvinutějšími zeměmi, jako je Belgie a Německo, se zmenšuje. A v mládežnických týmech se v Česku objevují další talenty. „Národní tým dívek U18 obsadil na loňském mistrovství Evropy sedmé místo, i když to bylo poprvé, kdy jsme v této soutěži soutěžily. Nepochybně je potenciál neuvěřitelný vzhledem k počtu hráček, které v Česku máme. Uvidíme, jestli dokážeme s tímto potenciálem pracovat a proměnit ho v budoucí úspěch,“ dodala Hana Schlangerová.

 

Zdoj: web world.rugby zde

Pro ragby info: Tomáš Krejčí