Světová liga nebo mistrovství světa klubů ? Pichot nebo Beaumont ? Progresivita nebo konzervatismus ?

Světová rada WORLD RUGBY bude volit nového předsedu. Dva kandidáti, kteří prezentují odlišný pohled vedení světového ragby. Současného předsedu světové rady Angličana Sir Williama (Bill) Beaumonta (68) vyzve současný místopředseda Argentinec Agustín Pichot (45).

Především Augustin Pichot, bývalá mlýnová spojka Argentiny, přináší do světového ragby nové myšlenky a vize, které reprezentují progresivní vedení světové rady World Rugby. V loňském roce navrhl světovou ligu, která si prošla obsáhlou kritikou především konzervativních ragbyových zemí hrající Pohár 6 národů.

Augustin Pichot: „Jsem zde pro rozvoj ragby, ne pro ochranu Poháru 6 národů a těch nejsilnějších unií. Můj projekt je založen na postupu a sestupu. Jestliže Argentina nechá své místo pro Tongu, tak to akceptuji, protože je to sport. Myslíte, že je v pořádku tvrdit Brazílii, Fidži, nebo třeba Gruzii, že chceme aby rostly a zlepšovaly se, ale dělat opak ? Nebo myslíte, že mám říct Španělsku a Samoi, OK kluci jste sympatičtí, my si uděláme soutěže mezi sebou a pak se uvidíme zase za 12 let ! Tento současný systém je naprostý výsměch.“ (Midi-Olympique zde)

 

Sir Wiliam Bill Beaumont: „ Je tu teď skutečný tlak vrátit na stůl nějakou variantu světové ligy. Mám opravdu velkou vášeň pro naši hru, mám ještě myšlenky, které bych rád realizoval, jako lepší globální herní kalendář.“ (bbc.com zde)

 

Sir Wiliam Bill Beaumont získal na svou stranu silného spojence v podobě  předsedy francouzské ragbyové federace (FFR) Bernarda Laporta a navrhl ho na svého místopředsedu. Laport také jako první veřejně představil myšlenku nové soutěže mistrovství světa klubů, která by měla generovat nový finanční příjem World Rugby. Ten je v současné době generován pouze ze světového poháru mužů (Rugby World Cup), který je ale pouze jednou za čtyři roky a tvoří až 85% příjmu celé organizace. Další a také poslední ziskový produkt světové organizace World Rugby je pak sedmičková HSBC WORLD RUGBY SEVENS SERIES, která generuje zisky v daleko menší míře, ale za to každoročně. Další pilíř příjmů je hlavní výzva World Rugby pro nadcházející období a o to více ve spojitosti s globálním problémem způsobeným celosvětovou pandemií onemocněním Covid-19.

Bernard Laporte:Již několik týdnů spolupracuji s Billem Beaumontem na restrukturalizaci mezinárodního kalendáře, aby se standardizovala okna vyhrazená pro národní týmy. Mělo by to vytvořit nové okno věnované klubům, které by umožnilo vytvoření nové mezinárodní soutěže- mistrovství světa klubů. Kompletní materiál bude tento týden zaslán všem federacím. Navzdory obtížím spojených s počasí byl světový pohár v Japonsku obrovským úspěchem. Je to naše jediná soutěž, která dokáže opravdu vydělat. World Rugby proto musí vytvořit mistrovství světa profesionálních klubů, které se bude konat každý rok mimo tradiční okna světového poháru. Toto je jeden z hlavních návrhů, které s Billem předložíme, budeme ho bránit před všemi federacemi v případě našeho zvolení 13. května.“ (Midi-Olympiqur.fr zde)

Volit se bude elektronicky 26. dubna. Výsledky budou zveřejněny až 13. května.

O novém prezidentovi budou rozhodovat:

Tři hlasy: Nový Zéland, Jižní Afrika, Anglie, Wales, Irsko, Skotsko, Francie, Argentina, Itálie a Austrálie;
Dva hlasy: Japonsko a šest regionálních sdružení (Rugby Europe, Sudamerica Rugby, Asia Rugby, Africa Rugby, Oceania Rugby, North America Rugby);
Jeden hlas: Kanada, Fidži, Samoa, USA, Gruzie, Rumunsko, Uruguay.

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí