Clive Woodward: „Velká příležitost bude promarněna“

Volba nového předsedy světové ragbyové rady World Rugby Williama Bill Beaumonta vyvola kritické názory ve smyslu promarněné šance na změnu a kritikou volebního systému a rozdělením jednotlivých volebních hlasů. Nejvýraznějším kritikem je Angličan Sir Clive Woodward, bývalý trenér mistrů světa z roku 2003.

Hlasování rozhodli především menší členské země jako Fiji, Samoa, Japonsko a Kanada. Clive Woodward se opřel především do hlasů Fiji a Samoi. „Těžko budeme chápat soucit, když tyto země opět vysloví stížnost kvůli nedostatku příležitostí hrát utkání s nejlepšími ragbyovými zeměmi, nebo že jejich hráči přechází hrát za jiné národní týmy. Hráči těchto zemí by měli být pobouřeni a měli by se ptát svých unií, proč nehlasovaly pro změnu.“  Woodward také zpochybnil „zvrácený hlasovací systém“, který umožnil  Itálii odevzdat tři hlasy ve srovnání s Fidži a Samou, protože oba národy měly pouze jeden hlas, zatímco Tonga nemá vůbec žádný hlas. „Velká příležitost bude promarněna“, zakončil Sir Clive Woodward.

Zdroj : rugbypass.com zde

JAK KDO VOLIL

Zajímavé rozhodnutí bylo rozdělení svých dvou hlasů Severní Ameriky. Kandidáty podělila po jednom hlasu. Samoa a Fidži dalo své hlasy Beaumontovi, i když organizace Rugby Oceania podpořila Argentince Pichota. Podobná kontroverze byla i v podobě hlasů Japonska.

28 hlasů pro Beaumonta: Francie (3), Anglie (3), Skotsko (3), Wales (3), Irsko (3), Itálie (3), Europa (2), Afrika (2), Severní Amerika (1), Japonsko (2), Kanada (1), Fidži (1), Samoa (1).

23 hlasů pro Pichota: Nový Zéland (3), Jižní Afrika (3), Austrálie (3), Argentina (3), Asie (2), Jižní Amerika (2), Oceánie (2), Severní Amerika (1), Urugay (1), Rumunsko (1), USA (1), Gruzie (1).

 

Pavel Myšák (Výkonný ředitel České ragbyové unie): „ČSRU na hlasování žádný vliv neměla a pokud je mi známo, tak jsme se ani směrem k Rugby Europe před hlasováním nevyjadřovali. Jediné co jsem ze strany Rugby Europe zaznamenal, byl článek na jejich stránkách.“

I když je Česká ragbyová unie členem organizace Rugby Europe, která měla v rozhodujícím hlasování 2 hlasy, tak prakticky naše domácí unie nemá šanci rozhodnutí nijak ovlivnit. Komu tyto dva hlasy evropská ragbyová organizace Rugby Europe dá, totiž rozhoduje pouze úzká skupina tzv. Rugby Europe Board of Directors, ve které Česká rugbyová unie nemá svého zástupce. Své rozhodnutí Rugby Europe zveřejnila na svých stránkách zde .

 

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí