Pavel Syrový: „Formát soutěže mužů bych neměnil do konce roku 2021“

Dne 21. června se chystá řádná valná hromada České ragbyové unie a s ní se také  objevuje v široké ragbyové veřejnosti v diskuzích téma formátu soutěže mužů ragby XV. Jestli soutěže mužů hrát ve formátu PODZIM-JARO nebo jako současný formát JARO-PODZIM. 

Pouze Výkonný výbor má pravomoc tento formát soutěží mužů změnit. Nikoli valná hromada, jak je někdy mylně interpretováno v diskuzích. Změny soutěží řeší SOUTĚŽNÍ ŘÁD v hlava I. článek 1 a článek 4.

  • článek 1 „Základem ragbyových soutěží je sportovní kalendář, vydávaný každoročně výkonným výborem ČSRU. „
  • článek 4 „Změny a úpravy sportovního kalendáře může provádět pouze VV ČSRU.“

Změnu by tedy musel iniciovat přímo Výkonný výbor České ragbyové unie. Své vyjádření k této otázce, jako nejvýše kompetentní, nám dal člen Výkonného výboru České ragbyové unie Pavel Syrový, který má na starost sportovní úsek unie.

Pavel Syrový (člen Výkonného výboru ČSRU): „Zaznamenal jsem požadavek některých klubů na změnu formátu soutěží mužů na formát podzim-jaro, ale kluby si současný formát odsouhlasili do roku 2021. Poté se vyhodnotí a můžeme diskutovat o změně. Připomínám, že já osobně jsem hlasoval proti a byl jsem pro tehdejší formát podzim-jaro, ale respektuji volbu většiny klubů. Formát soutěže mužů bych neměnil do konce roku 2021. Navíc jestli jaro-podzim, nebo podzim-jaro, není pro mě ani tak moc důležité. Důležitost pro mě mají spíše kolik kvalitních utkání jsme schopni odehrát a jaký prostor dostanou reprezentace, nebo jestli budeme mít k dispozici kvalitní osmý tým do nejvyšší soutěže. Zatím ho nemáme. Každý tým v poslední dekádě, který postoupil z II. ligy, tak ho účast v nejvýšší soutěží téměř zničila (pozn. red. Olomouc, Brno-Bystrc, Ostrava, Petrovice, Zlín). V případě formátu podzim-jaro je potřeba pamatovat na to, že finále se musí odehrát nejpozději do konce května, protože v červnu se hrají sedmičkové soutěže Rugby Europe. Určitý prostor se nám otevře s novým ragbyovým hřištěm na stadionu Markéta, který má umělý povrch. Mohli by jsme posunout začátek jarní sezony a odehrát třeba první dvě kola tam. Pak je zase otázka nějaké finanční kompenzace cestovních nákladů pro moravské kluby.“ 

 

Česká ragbyová unie informovala o svolání valné hromady zde

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí