Jak se správně starat o ragbyový míč

Největší výrobce ragbyových míčů na světě značka GILBERT, doporučuje jak se správně starat o ragbyový míč. Jestli chcete dobře používat Váš ragbyový míč a prodloužit mu životnost, tak si přečtěte tento článek.

NAFOUKNUTÍ A TLAK V MÍČI

Míč musí být nafouknutý na správný tlak 9.5 psi. Pro nejlepší využití kvality míč netlakujte míče nad tuto hodnotu, protože v opačném případě míč ztrácí svůj optimální tvar a přichází o ty nejlepší vlastnosti.  Když je jednou míč přetlakovaný přes hranici 9.5 psi, tak se již nikdy nevrátí do svého optimálního tvaru.

Před použitím míče k utkání nebo k tréninku, zkontrolujete tlak a podle toho jej upravte, protože v důsledku použití přírodních materiálů uvnitř míče a také změnám počasí může dojít ke snížení tlaku míče. K nafukování doporučujeme používat pouze ruční pumpičku. Nafukování pomocí kompresoru se nedoporučuje, protože to může vést právě k nežádoucímu přefouknutí, což pak může způsobit změnu vlastností míče.

ČIŠTĚNÍ MÍČE

Před každým tréninkem nebo utkáním byste měli očistit ragbyový míč, abyste odstranili veškeré nečistoty. Udělejte to měkkým hadříkem, jemným čisticím prostředkem a teplou vodou. Jedině tak bude udržován povrch míče v optimálním stavu po co nejdelší období.

USKLADNĚNÍ MÍČE

Po použití míče by měl být váš uložen v optimálních podmínkách, aby se prodloužila jeho životnost. Uskladněte ho v suchém prostředí. Přestože je míč vodotěsný, tak pokud je ponechán ve vlhkém prostředí, uvnitř se hromadí malé množství vody a to v důsledku zvýší jeho hmotnost. Nakonec to ovlivní váš výkon na hřišti a míč Vám dlouho nevydrží.

zdroj: web gilbertrugby.com zde

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí