Martin Charvát: “ Z hlediska marketingu je jednoznačně výhodnější systém jaro-podzim“

Ragbista, velký propagátor ragby, reklamní stratég, profesionál ve svém oboru, který se velkou měrou podílel na tom, že slavný ragbyový výběr světa tým Barbarians, odehrál utkání před několika lety v Praze na zaplněném stadionu Markéta. Když české ragby a marketing, tak neexistuje u nás zasvěcenějšího člověka. Martin Charvát se vyjádřil se k českému ragby.

Krátce k problematice popularity ragby u nás

České ragby má zpracovanou komunikační a marketingovou strategii už tři roky. Ta stále existuje a doufám, že z ní VV (pozn. red. Výkonný výbor České ragbyové unie) vychází. Sporty se obecně podle své popularity dělí na tři skupiny, podle toho je potřeba s nimi zacházet a využívat možností, které to dává:

1.  Všeobecně populární sporty

U nás k nim patří hokej a fotbal. Jsme jedna ze čtyř zemí na světě, kde je hokej divácky nejpopulárnější sport (ty další jsou Kanada, Slovensko a Lotyšsko). Fotbal je u nás jen opravdu těsně za ním. Tyto sporty mohou počítat s vysokou návštěvností a sledovaností a z toho může vycházet jejich marketing, zapojení sponzorů a partnerů a další činnosti. Svým partnerům jednoduše nabízejí velký počet diváků a musí s nimi podle toho pracovat. Proto vznikají různé fanouškovské kluby, aktivace diváků na stadionech a podobně.

2. Lokálně populární sporty

Sem patří florbal. Jedná se o u nás velmi populární sport bez prakticky jakékoli divácké základny ve světě (kromě Švédska, Finska a Švýcarska). Dalším takovým sportem je nohejbal, dále hokejbal, dříve sem patřila například národní házená, která ustupuje, ale má stále své silné základny hlavně na Moravě. Takový sport opět musí při své propagaci vycházet z možností, které mu to dává. Jeho diváci jsou silně pospolití, jedná se o takovou větší rodinu. Je proto důležité apelovat na soudržnost a připravovat programy, které z toho vycházejí.

3.  Světově populární sporty s malým zastoupením v té které zemi

To je u nás ragby, dále volejbal, basketbal, atletika, tenis a další. Tyto sporty se mohou opřít o svou světovou popularitu a být tak úspěšné i přes menší diváckou základnu doma. Na domácí tenisové turnaje chodí pár diváků, v televizi ovšem na tenis kouká skoro každý.

U těchto sportů je důležité přinášet a zprostředkovávat domácím divákům zážitky ze světa. To posiluje vnímání sportu. Ragby tu má fantastickou výhodu – světové turnaje jako Šest národů nebo MS mají obrovskou návštěvnost a přenášejí je i české televize.

Dále ragby nabízí to, co z ostatních sportů pomalu mizí – své hodnoty (pozn. red. RESPEKT, DISCIPLÍNA, SOUDRŽNOST, NADŠENÍ, ČESTNOST). 

Dalším prvkem, který výrazně ovlivňuje popularitu sportů je dělení na olympijské a neolympijské sporty. Tady je ragby opět v té „silnější“ skupině olympijských sportů.

Je tedy s čím pracovat.

Komunikační strategie českého ragby s tím vším počítá a vychází z toho.

K některým praktickým věcem: k zabezpečení alespoň základní komunikace je potřeba mít PR pracovníka na plný úvazek, dobrovolnicky se tohle stíhat nedá. To už se konečně děje. Taky je dobré si na větší akce k tomu najmout PR agenturu, případně se s nějakou domluvit na sponzorském plnění. To se taky občas děje.

Co se týče systému mužské soutěže, jak už tady padlo, není to rozhodně ten nejdůležitější problém, který české ragby musí řešit, ale je hodně viditelný a tak vyvolává velké diskuse. Z hlediska marketingu je jednoznačně výhodnější systém jaro-podzim, kdy je vyvrcholení soutěže unikátní a je tak daleko více vidět. Což se projevilo i v tom, že finále ligy na podzim byla ČT ochotna vysílat zadarmo. To by se v červnu opravdu nestalo. Námitka, že na podzim nepřijdou lidé je lichá, pokud utkání patřičně zatraktivníme, lidi přijdou, stejně jako přišli na Barbarians nebo na Hongkong.

Zdroj: web havirov.rugby-cz.com zde

Foto: Jiří Štarha a mediar.cz

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí