XRagby – zjednodušená forma ragby 7

České ragby má nový pojem – XRagby. Tato forma ragby, nazývana také někdy „XRugby 7s“, vznikla v nedávné minulosti a za oficiální podpory světové ragbyové rady World Rugby po olympijských hrách 2016 v Riu, kde mělo sedmičkové ragby svou premiéru. Česká ragbyová unie hodlá tuto formu ragby zařadit do letošního roku především u mládeže. 

Všechny parametry a pravidla XRagby jsou přizpůsobené co nejjednodušší formě hry ragby jako takové. Základem je poloviční hřiště (rozměr kategorie U12). Ideální počet hráčů je 7 vs 7, ale počty se mohou upravovat. Hlavní úprava pravidel oproti klasickému ragby 7 je omezení v kontaktních situacích. V rucku 2 vs 2, v maulu 3 vs 3. Mlýny bez tlačení a auty bez zvedání. Největší zajímavostí je bodování. Jsou totiž dvě zóny na položení pětky. Položení za 5 bodů je po stranách hřiště a položení za 7 bodů je tzv. MAX ZÓNĚ vyznačené uprostřed brankoviště.

Kompletní pravidla a představení XRagby v češtině najdete na stránkách České ragbyové unie zde

Představení XRugby na stránkách WORLD RUGBY zde

XRagby bylo představeno světovou ragbyovou radou World Rugby pro zvýšení popularity o ragby 7 v návaznosti na olympijské hry a světovou sedmičkovou sérii. Je to ideální forma pro představení  a vyzkoušení ragby novými hráči a hráčky. Světové ragbyové unie adaptovaly XRagby v různých formách do svých rozvojových programů. Menší nárok na prostor než u klasického ragby 7, nedává tak velké požadavky na fyzickou kondici a nový hráči si hru mohou více užít. S menším prostorem je také více podporován kontakt ve hře, pro který si nový hráči ragby často chtějí vyzkoušet.

První turnaj XRagby za účasti světových týmů ragby 7 žen i mužů, se odehrál minulý rok v Londýně těsně před zahájením sezony HSBC Worls Rugby Sevens Series . Světové týmy hrály variantu  5 vs 5 s dobou hry 1×10 minut.

 

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí