Turnaj XRagby se odehrál poprvé v Brně Bystrci

Minulou sobotu se odehrál první turnaj v XRagby v kategorii do 16 let. XRagby má jednoduchá pravidla s volitelným počtem hráčů, tak aby vše vyhovovalo dané úrovni. V Brně Bystrci se do turnaje zapojilo celkem 10 týmů z Moravy.

V Brně se odehrál turnaj formou XRagby 7, tedy 7 vs 7. Hrálo  se 1x 10 minut. Na závěr celého dne se vytvořily čtyři týmy, které odehrály  dvě utkání v tradičním ragby XV.

Týmy v turnaji

  • RC Brno Bystrc (2 týmy)
  • RC Dragon Brno (2 týmy)
  • RC Zlín (2 týmy)
  • RC Olomouc (2 týmy)
  • RC Havířov / SK Sokol Mar. Hory (2 týmy)

Všechny parametry a pravidla XRagby jsou přizpůsobené co nejjednodušší formě hry ragby jako takové. Základem je poloviční hřiště (rozměr kategorie U12). Ideální počet hráčů je 7 vs 7, ale počty se mohou upravovat. Hlavní úprava pravidel oproti klasickému ragby 7 je omezení v kontaktních situacích. V rucku 2 vs 2, v maulu 3 vs 3. Mlýny bez tlačení a auty bez zvedání. Největší zajímavostí je bodování. Jsou totiž dvě zóny na položení pětky. Položení za 5 bodů je po stranách hřiště a položení za 7 bodů je tzv. MAX ZÓNĚ vyznačené uprostřed brankoviště, ale i to se dá upravit. A právě proto je v názvu písmeno „X“ jako neznámá, tedy pravidlo, které si zvolíte – počet hráčů, čas hry, velikost hřiště, nebo třeba bodování.

 

Foto: Patrik Svída

zdroje:

web rugbyzlin.cz zde

web bystrcrugby.cz zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí