Jaroslav Bednařík: „Doporučuji ve všech směrech a na všech úrovních“

U prvního turnaje XRagby v Brně Bystrci byl také zkušený ligový rozhodčí Jaroslav Bednařík. Podělil se s námi o své poznatky k této zjednodušené formě ragby z pohledu rozhodčího.

Jak zvládali tuto hru hráči kategorie U16, které prohřešky proti pravidlům nejčastěji dělali?

Jaroslav Bednařík: Řekl bych že hráči na začátku byli překvapení lehkostí překonat soupeře a skórovat. Samozřejmě, některé týmy mají jiné tématické zaměření ragby, takže zbytečně navyšovaly počty v rucku a maulu, které jsem zprvu netrestal, ale jen upozornil. Následně během probíhajícího turnaje trestal dle pravidel. Nejčastějšími prohřešky z pohledu bezpečnosti vysoká skládka a vytahování z rucku.

Může být tato zjednodušená forma ragby i dobrou formou pro začínající rozhodčí ?

J. B. : Musím říct, že by to byla velmi dobrá forma přípravy. Během hry nastává vše co ve velkém ragby, přitom ve větší rychlosti a na menším hřišti, takže mladý rozhodčí nemusí být tak dobře fyzicky připraven, ale o to může procvičit pravidla a komunikaci, následně díky krátké hrací době a počtu utkání je prostor si promluvit s mentorem či koučem rozhodčích.

Jakou měla hra dynamiku z Tvého pohledu rozhodčího ? S přihlédnutím k této kategorii U16.

J. B. : Ano, dynamika byla odpovídající hře U16, takže takové lepší žákovské s větším důrazem. A pokud mohu dodat, jako člověk pohybující se v tomto sportu, doporučuji ve všech směrech a na všech úrovních. XRAGBY je velmi variabilní a neznámé 😉

 

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí