Erik Ullman: Maturitu si plánuji udělat ve Francii

Odchovanec brněnského Dragonu, který v juniorském věku zkusil život a  ragby ve Francii se vypracoval až k dvouleté smlouvě v týmu z druhé nejvyšší francouzské soutěže Pro D2 USON NEVERS. Jako jediný český juniorský hráč se také zúčastnil výběrového soustředění „Interpoules“, který je základem pro juniorskou reprezentaci Francie. Erik Ullmann, skromný kluk se  stálým úsměvem nám popsal jeho francouzské angažmá.

Jak se zrodila Tvoje ragbyová cesta do Francie ?

Erik Ullman: Do Francie jsem se dostal prostřednictvím Ragbyové Akademie Yvese Perrota, která mě na jaře roku 2018 doporučila na výběrové testy do klubu AS Macon. Testy jsem úspěšně absolvoval společně s Vítkem Mališem z Mariánských Hor a od srpna téhož roku jsme se stali hráči klubu v kategorii U18.

Jak jsou rozděleny juniorské soutěže ve Francii?

E. U. : Juniorské soutěže (U18) jsou ve Francii daleko rozsáhlejší a mohutnější než v České republice. Během své první sezony jsem nastupoval za AS Macon v soutěži „U18 National“, ve které hraje celkem 96 juniorských týmů a ty jsou rozděleny do 12 skupin po 8 týmech. V minulé sezoně jsem byl nominovaný do týmu ABCD XV, který má svou základnu v Dijonu, a který hraje nejvyšší francouzskou juniorskou soutěž s názvem „Crabos“. V této soutěži hraje dalších 32 týmů, které jsou rozděleny do 4 skupin po 8 týmech. V naší skupině jsme hráli proti klubům jako Clermont, Oyonnax nebo pařížské Stade Francais a Racing Metro, takže jsme se s kluky i hodně nacestovali. Kromě toho se ve Francii hrají i další, nižší soutěže v juniorské kategorii U18, které se nazývají Regional.

Na začátku tohoto roku jsi byl vybraný mezi TOP 100 hráčů. Co to byl za výběr a může se český hráč opravdu dostat do juniorské reprezentace Francie?

E. U. : Jedná se o desetidenní soustředění, kterého se účastní 100 vybraných juniorských hráčů. Letošní ročník proběhl v Aix-en-Provence. Na základě tohoto soustředění, ve Francii známého jako „Interpoules“, je nominovaných 30 hráčů pro další potřeby francouzského národního týmu U18. Nominace na TOP 100 byla schválena FFR, tudíž je to možné.

Jak jsi propojil studium ve Francii a ragby?

E. U. : První rok mého pobytu ve Francii jsem pokračoval ve studiu na gymnáziu v Brně, které mi poskytlo individuální plán. Bohužel mi ale nebylo umožněno udělat si českou maturitu na dálku z Francie, a proto jsem se po dohodě a doporučení klubu rozhodl nastoupit na lyceum v Maconu. Maturitu si plánuji udělat ve Francii. Studijním výsledkům a celkovému prospěchu se v klubech přikládá velká hodnota a centra formace často mají své vlastní pedagogické poradce, kteří nás kontrolují a komunikují se školou. 

Od nadcházející sezony budeš působit v jakém klubu a v jakém jeho týmu?

V průběhu sezony jsem byl osloven více kluby a příští sezonu budu působit v klubu USON Nevers, který v současné době velmi úspěšně působí v PRO D2. S Nevers jsem podepsal dvouletou smlouvu a budu hrát za jejich tým Espoirs (to jsou hráči do 22 let) v soutěži, která se jmenuje „Reichel“ a která je obdobou soutěže „Crabos“. Nastupovat budu na pozici druhé a třetí řady. V naší skupině jsou další týmy z PRO D2 a TOP 14.

 

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí