PRO14: Restart soutěže potvrzen

Vedení Guinness PRO14 zveřejnilo plán, podle kterého se bude dohrávat sezóna 2019/2020. Soutěž bude zkrácena na 15 kol z plánovaných 21, pak bude následovat semifinále a finále. Restart bude 21. srpna a už 12. září se rozhodne o vítězi.

Nastavit systém v závislosti na situaci ve čtyřech zemích (UK, Irsko, Itálie, Jižní Afrika) je jako rozetnout gordický uzel. Bylo rozhodnuto odehrát ještě dvě kola soutěže, v pořadí 14. a 15. Dva neodehrané zápasy ze 13. kola byly započítané s výsledkem 0:0. Aby se minimalizovalo cestování, budou se v posledních dvou kolech hrát pouze domácí derby. To znamená, že italské týmy odehrají dva vzájemné zápasy, první v Trevisu, druhý v Parmě. Podobně Skotové vystřídají Edinburgh a Glasgow. V Irsku a ve Walesu se samozřejmě vzhledem k počtu týmů v soutěži budou hrát v každém kole dva zápasy. V Irsku se všechny zápasy odehrají v Dublinu na Aviva Stadium, naopak ve Walesu se žádný zápas nepodívá do Cardiffu, po jednom zápase se bude hrát na stadionech v Llanelli a Swansea a dva zápasy v Newportu. Jihoafrické týmy, které tak jako tak neměly šanci na postup, nemají žádný termínovník. Jihoafrická pravidla jim zatím nedovolují víc, než bezkontaktní týmový trénink.

Organizace semifinále a finále zůstává předmětem dalšího jednání v rámci soutěže i se státními úřady. Rozhodne se podle toho, které kluby se kvalifikují a jaké regulace spojené s pandemií budou na jejich zápasy aplikované. Jistý postup do semifinále mají zatím Leinster a Edinburgh, o dvě další místa se mohou poprat ještě čtyři týmy (Glasgow, Munster, Scarlets, Ulster). V mnoha zápasech se bude hrát „jen“ o prestiž, ale jistě se dá očekávat zajímavé ragby, byť poznamenané – soudě např. podle restartu SuperRagby – nerozehraností týmů.

Oficiální zpráva a rozpis zápasů

Pro ragby.info: Petr Novotný