Miroslav Němeček: „Výhry proti Maďarsku nás nikam neposunou“

Národní tým mužů ČR XV odstartoval minulý víkend novou sezonu soustředěním na stadionu Markéta v Praze. Trenér ČR XV Miroslav Němeček nám přiblížil průběh soustředění a plány na novou sezonu.

Měl jsi možnost vidět všechny hráče co jsi potřeboval, nebo byly nějaké omluvenky ?

Miroslav Němeček: Zatím jsme zvali pouze hráče působící v Čechách. Bohužel i mezi nimi bylo dost omluvenek, ať už z důvodu dovolených a nebo pracovních závazků. Překvapivě je dost hráčů, kteří doléčují nějaká zranění. Pevně doufáme, že tyto hráče uvidíme při dalším soustředění plánovaném na začátek září.

Co bylo cílem srazu? Pracovali jste na něčem cíleně, nebo pouze všeobecně od všeho něco ?
M. N. : Cílem tohoto a následného soustředění v září bude znovu osvojení našeho herního plánu a práce na souhře mezi hráči. Naším cílem je také vybrat do širšího kádru reprezentace hráče, kteří mají chuť, čas a zájem se podílet na těchto akcích, a se kterými budeme moci dále do budoucna systematicky pracovat. V tomto směru je velice pozitivní spolupráce s reprezentací U20, která nám pomáhá zachytit jednotlivé talenty. Na tomto soustředění k nám přišlo několik hráčů z U20, kteří jsou svým přístupem velkým příslibem do budoucna. Je potřeba vytvořit co největší základnu těchto mladých, talentovaných a motivovaných hráčů.

Jak se Ti zdají být na tom hráči s kondicí po dlouhé přestávce ?
M. N. Po silové stránce jsou na tom hráči poměrně dobře. Dlouhá přestávka se podepsala především na jejich vytrvalosti. Tam musíme hodně přidat.

Nový umělý povrch na stadionu Markéta bude velkým přínosem v podzimním a zimním období. Jaké to bylo trénovat teď v teplém letním počasí na tomto povrchu ?
M. N. : Trénovat na umělém povrchu při vysokých teplotách není úplně ideální. Hřiště se poměrně rychle zahřívá. Na druhou stranu je skvělé, že máme prostor jen sami pro sebe, kde můžeme stabilně trénovat. Hlavní přednost tohoto hřiště se projeví až na podzim.

Cíl pro tuto sezonu je opět postup do vyšší skupiny do ME Trophy. Bude v plánu i nějaké srovnání v test utkání proti právě soupeřům z vyšší výkonnostní skupiny, třeba proti Polsku?  Má pro nás takové srovnání nějakou hodnotu ?
M. N. : Moc rádi bychom zorganizovali nějaký test match proti celkům z vyšší výkonnostní skupiny, abychom věděli jak na tom reálně jsme a uvědomili si, že máme před sebou ještě hodně hodně práce, abychom případně ve vyšší skupině uspěli. To co je dostačující teď, ve vyšší skupině stačit nebude. Je potřeba opravdu seriózně pracovat po všech stránkách. Výhry proti Maďarsku nás nikam neposunou. Bohužel při momentální situaci je to velice komplikované.

Světová rada World Rugby se snaží o vytvoření jednotného mezinárodního kalendáře. Preferoval by jsi hrát soutěžní utkání reprezentace více v jednom bloku jako třeba Pohár 6 národů, nebo spíše jednotlivá utkání mít roztažená do delšího období jak tomu je do teď ?
M. N. : Pro mě jako trenéra reprezentace by bylo samozřejmě lepší, abychom hráli zápasy v nějakém bloku abychom zachovali kontinuitu a nemuseli si jednotlivé věci znovu a znovu osvojovat. Je však otázka, kdy a jak dlouhé by tyto bloky byly. Myslím, že si nemůžeme například dovolit v říjnu na tři týdny přerušit ligu a věnovat se národnímu týmu, jelikož je nějaký počet ligových utkání, který musíme od září do listopadu odehrát. 

Brzy začne zkrácená verze 1. a 2. ligy ragby XV. Bude hráčům tato intenzita v krátkém období vyhovovat ? Co Tobě jako trenérovi Říčan ?
M. N. : Záleží jak se jednotliví hráči na sezónu připraví. To je i v Říčanech velice individuální. Ti co se připraví kvalitně, tak si sezónu užijí. Ti ostatní budou na začátku jenom koukat a než se dostanou do nějakého tempa tak bude konec. Letní příprava je vždy a řekl bych že všude celkem komplikovaná. Je potřeba pomalu měnit myšlení a návyky hráčů. V létě si můžeme odpočinout a trochu zpomalit, nemůžeme se však úplně zastavit. U mladých hráčů už ten posun vidím.

Foto web RC Mountfield Říčany
Pro ragby.info: Tomáš Krejčí