České ragby od podzimu v novém sportovním vybavení

Naše reprezentace čeká pokoronavirový podzim, kdy dospělé, ale i ostatní reprezentace na své soupeře teprve čekají. Jedno je však jasné a to že po dvou letech se naši reprezentanti vrátí ke světoznámé značce Adidas, kterou v globálním ragby snad nejlépe zastupují hráči Nového Zélandu, kteří svůj tradiční černý dres povýšili na nejvyšší možnou sportovní, ale i společenskou úroveň. Kdo kdy spatřil jejich černý dres s kapradinou, trenýrky a štulpny ví, že půjde o ragby a že půjde o tzv. All Blacks.

Česká reprezentace, se zatím takovou aureolou jako Nový Zéland, pyšnit nemůže, její dresy se během let měnili spíše podle toho, co zrovna bylo na skladě či co dovolily podmínky. Snad nejvíce domácím fanouškům ragby utkvěly dresy, které byly v horní části modré, v prostřední bílé a spodní část obsahovala červenou barvu. V takové verzi dresů si nedávní pamětníci vybaví, že náš výběr patřil k nejlepším týmům v Evropě, kdy dokázal porazit Rusko, trápit Gruzii i Rumunsko a s převahou porážel ostatní evropské týmy. Tehdejší opory jako Jan Macháček, Martin Kafka či Martin Jágr jsou však již v ragbyovém důchodu a více se již věnují trenérské práci či se vrhli na jiné projekty.

Po této úspěšné dekádě se  naše výběry představovaly po vzoru fotbalistů či hokejistů v kombinacích, kde hlavní prim hrála červená barva, což nás ovšem nijak neodlišovalo od soupeřů, kteří stejnou barvu také používali.

Myšlenka se alespoň vizuálně odlišit, ale přitom zachovat tradiční ragbyové prvky se ragbyové veřejnosti poprvé představila před dvěma lety při vstupu nového generálního partnera českého ragby, tedy J&T Banky, která si nechala zpracovat analýzu sportovního vybavení našich tehdejších, ale i potencionálních soupeřů. Výsledkem bylo zjištění, že chceme-li mimo sportovní výkony udělat na veřejnost dojem, je nutné přistoupit na novou vizi a změnu, která naše hráče a hráčky ihned vizuálně odliší od našich soupeřů. Podruhé v historii se tedy reprezentace, vydala cestou pruhů ve kterých můžete na mezinárodní scéně spatřit pouze výběry Argentiny a Japonska. Pruh na ragbyovém dresu a límeček či aspoň jeho náznak je stále všeobecně vnímán jako hlavní poznávací znak našeho sportu a o to tedy našemu ragby a našim partnerům jde, odlišit se, ale přitom zachovat tradiční hodnoty, které ragby nabízí. O tom, že se modrobíle pruhovaná verze líbila, může svědčit zájem těch, kteří jej s oblibou nosí i nyní, neboť unie za pomoci generálního partnera věnovala v loňském roce každému klubu, který se zúčastnil natáčení vlastních klubových medailonků, sady rozlišovacích dresů v tomto designu, ale také v každém klubu předal několika trenérům ale i funkcionářům repliky takto volených ragbyových dresů národního týmu.

Současná podoba sportovního vybavení od společnosti ADIDAS / LIONSPORT je jen mírnou obměnou původního návrhu a zahrnuje i další náhradní varianty, tedy o něco širší pruhy světlejší modré, jež se střídají s tmavou modrou, řečenou NAVY až po celo-tmavěmodrý NAVY dres. Na všechny verze je střídmou formou doplněn i národní znak, tedy upravený dvouocasý lev, kterého naše unie s hrdostí používá, ale také logotypy partnerů, jejichž rozměry jsou pevně ukotveny v pravidlech mezinárodní ragbyové federace Rugby Europe či World Rugby.

Naši reprezentanti i reprezentantky se také na veřejnosti prezentují i mimo hřiště a tak bude jejich kolekce volnočasového oblečení laděna do tmavě modré barvy s jen malými bílými a červenými prvky.

Nu, pevně věřme, že se naše reprezentace již brzy představí v některém mezinárodním utkání a toto nové vybavení bude opět nepřehlédnutelné stejně jako výkony našich celků.

autor: Karel Ševčík – řečený BAMBYK

Pochází z ragbyové rodiny, jeho otec byl dlouholetým skvělým hráčem a trenérem mezinárodní úrovně, matka byla akademická malířka a výtvarnice.

Dlouholetý reprezentant a trenér výběrů reprezentací mládeže a sedmiček mužů i mládeže.

Kluby kde působil:

Vyškov – Dukla Přelouč – Caen/ Francie – Tatra Smíchov – Dragon Brno –  Lokomotiva Olomouc – Brno Bystrc – Sokol Mariánské Hory Ostrava

Hlavní sportovní téma a zaměření:

Hra a orientace ve volném prostoru – Strategie a plán hry – Technika kopů

Momentálně pracuje pro Českou ragbyovou unii jako odborník pro PR a marketing.

Mimo jiné je také zakladatelem projektu Sport bez předsudků 2002, který se zaměřuje na prezentaci sportovních a pohybových disciplín pro děti a mládež. Z tohoto projektu postupně vyrostly samostatné programy – Ragbyová akademie Yvese Perrota, Najdi svůj sport, Nahráváme všem či Školní liga ragby.

Je také autorem odborné publikace – Jak trénovat ragby?