PRO14: Edinburgh v šoku, postupuje Ulster

Leinster potvrdil svou dominanci v soutěži postupem do finále. Naopak favorizovaný Edinburgh na domácím hřišti selhal. Hrálo se opět bez diváků.

Munster, který si postup mezi čtyři nejlepší zajistil až v posledním kole, nastoupil v Dublinu proti favoritovi s odhodláním. Zápas se rozhodně nehrál na krásu pro diváky, na stadionu ostatně žádní nebyli. Byla to taktická bitva s důrazem na obranu. Ani rychlík Larmour na jedné straně nebo buldozer Conway na druhé nedostali prostor se rozeběhnout. Bojovalo se o každý metr, míč byl často schovaný v maulech. Munster šel do vedení trestným kopem Hanrahana už v páté minutě po jedné z mála chyb domácích, ale to byly jediné body hostů. Ti si nedokázali poradit s pevnou obranou, míč jim vypadával v kontaktu, ztráceli ho v přihrávkách, nebo se sami vyautovali. A když se jim nedařily ani tresné kopy, zápas vyhrál Leinster s jedinou pětkou na kontě.
Druhé semifinále bylo reklamou na všechno, co dělá ragby krásným. Edinburgh se doma přesně podle očekávání naplno pustil do Ulsteru. První poločas vyhrál 5 – 0 pětkou mlynáře McInallyho, který ve 13. minutě využil díry vedle maulu po vhazování. Pak Edinburgh pokračoval v pestré hře, střídal silovou hru roje s rychlou rozehrávkou zadákům. Byla to hra, jakou vídáme spíše u týmů jižní polokoule, ostatně za Edinburgh nastoupili v základní sestavě tři jihoafričané: obě spojky (Groom a van der Walt) a levé křídlo (van der Merwe). Ulster tento tlak do konce půle ustál, ale dominance domácích pokračovala i poté. Ve 45. minutě rychlá série přihrávek skončila pětkou rychlíka Grahama a van der Walt prokopl (stav 12 – 0).
V tuto chvíli jakoby se začal hrát jiný zápas. Ulster najednou přepnul do soupeřova stylu hry. Vazač hostí Coetzee (další jihoafričan na hřišti) na sebe nalákal obranu na křídle a Lyttle proletěl mezi třemi soupeři až pod háčko. Burns prokopl. Domácí odpověděli velmi podobnou přímočarou akcí, jen prostor vytvořil rváček Watson a pokládal rychlík Dean. Konverzi proměnil van der Walt a stav byl 19 – 7. Jenže Ulster rozdíl dvanácti bodů vyrovnal dvěma mauly po vhazování, které sehrál jako přes kopírák v 61. a v 75. minutě. Pokládali Herring a Andrew, u druhé konverze už chybujícího Burnse nahradil z lavičky Madigan. S těžkým kopem od lajny si poradil skvěle a o chvíli později se mohl předvést znovu.
V 79. minutě, za stavu 19 – 19, se rozhodčí krátce poradili, jak posoudit sraženou přihrávku Ulsteru. Nemohli než přiřknout Ulsteru trestný kop ze vzdálenosti přes 40 metrů, který Madigan v čase 80:14 proměnil. Ulster tedy díky želeným nervům Iana Madigana postupuje do finále.
I vzhledem k průběhu prvního zápasu není žádný div, že se mnohem víc mluví o druhém semifinále. Zápas v Edinburghu je pro nás zatím bezpochyby sportovním vrcholem sezóny Guinness PRO14, která začala ve stínu turnaje v Japonsku, byla přetržená pandemií a dohrává se před prázdnými tribunami.