PRO14: Leinster získal třetí titul v řadě

Soutěž klubů z pěti předních ragbyových národů zná vítěze sezóny 2019/20. Potřetí obhájil titul Leinster. Finále se v Dublinu opět muselo obejít bez diváků.

Papírově to mělo být jednoznačné finále. Leinster v sezóně 2019/20 vyhrál všech 16 zápasů, Ulster 9. Leinster dal v průměru 34 bodů a položil 4,7 pětek na zápas, Ulster 25,4 a 3,3. A tři hráči Leinsteru a „jen“ dva hráči Ulsteru se dostali do soupisku oficiálního dream teamu (viz níže) této sezony Guinness PRO14. Jenže podle statistiky neměl Ulster přejít ani přes hvězdný Edinburgh minulý víkend. Navíc je zde dlouhá historie rivality mezi týmy z Dublinu a Belfastu, která Ulster často dovede k mimořádným výsledkům v derby.
A zápas tak i začal. Ve čtvrté minutě proběhl Hume, tříčvrtka Ulsteru, linií soupeře, ustál dva kontakty s obránci a hosté šli pětkou do vedení. Bohužel to byla jejich poslední radost, i když statisticky měli po celý zápas navrch. Na pětku Huma ve 12. minutě odpověděl Lowe. Další body (konverze plus penalta) nakopal Byrne, který vytlačil Sextona ze sestavy jen na lavičku. Na body Leinster vyhrál první poločas 10 – 5, ale na pětky to bylo 1 – 1 a většina statistik svědčila pro Ulster: 58 % času byli v držení míče, 56 % času na soupeřově území, lépe skládali, nakopali více metrů atd.
Na začátku druhé půle navázal Byrne tam, kde předtím skončil, trestným kopem. Hanshaw vzápětí ukradl přihrávku a položil „pod klacky“ a Byrne přidal další snadné body. Za stavu 20 – 5 se Ulster i díky střídání napříč pozicemi pomalu začal vymaňovat z tlaku. Jenže Leinster už nepotřeboval tvořit. Ani se o to příliš nesnažil, přestože povolal z lavičky hráče, kteří to umějí, v čele se Sextonem. Dvacet minut Leinster úspěšně rozbíjel všechny snahy Ulsteru a pak znovu udeřil. Doris položil, Sexton prokopl a bylo rozhodnuto.

Osobní poznámka
Před dvěma lety jsem zažil finále na Aviva Stadium v Dublinu za účasti 46 tisíc diváků. Pohled na stejné prázdné tribuny letos je smutný a ruch přidávaný do televizního přenosu je spíš otravný. Přesto oceňuji snahu managementu soutěže. Ekonomické souvislosti posoudit neumím, ale ze sportovního hlediska rozhodnutí odehrát dvě kola domácích zápasů a pak semifinále a finále dalo příležitost hráčům a týmům dostat se do ostré hry. Viděli jsme řadu krásných zápasů, byť jen v televizi. Trenéři národních týmů mají rozehrané hráče a jasnější představu o jejich formě pro podzimní dohrávku Six nations.